Nosovi unistajad on loo peamine idee. Nosov N

, Paranduspedagoogika

Klass: 2

Tunni esitlus











Tagasi ette

Tähelepanu! Slaidi eelvaade on ainult informatiivsel eesmärgil ja ei pruugi esindada esitluse kogu ulatust. Kui olete sellest tööst huvitatud, laadige alla täisversioon.

Tunni eesmärk: tutvuda lastekirjaniku N.N loominguga. Nosov "Unistajad"

Ülesanded: jätkata tööd ladusa, ilmeka lugemise, tekstist õige vastuse leidmise oskuse, valikulise lugemise, rollide järgi lugemise oskuse arendamise, õpilaste sõnavara rikastamise, kõne, mõtlemise arendamise nimel.

Varustus: esitlustehnika, laste joonistused N. Nosovi juttudele, N. Nosovi jutustus "Unistajad", kaardid.

Moodustamine uud:

Oskab edasi anda teose sisu ja määrata kindlaks teose põhiidee, kirjeldada tegelaste käitumist ja iseloomu. Kasvatada huvi kirjandusteoste vastu.

Tundide ajal

1. Organisatsioonimoment.

2. Tunni teema sõnum.

Slaid 1. “Miškina puder”, “Dunno ja tema sõprade seiklused”, “Auto”

Lugege slaidil olevaid märkmeid. Mis neil ühist on? (Need on N. Nosovi naljakad, naljakad teosed).

Slaid 2. Lugege ainult punaseid tähti ja saate teada tänase tunni teema.

PIIRKOND MA BZ LE ER YOU

3. Õpetaja sõna. Nikolai Nikolajevitš Nosov sündis 1908. aastal Kiievi linnas. Kooliajal meeldis talle muusika, teater, male, elektrotehnika ja fotograafia. Võlurid, nagu teate, on erinevad: head ja kurjad. N.N. Nosov oli lahke mustkunstnik, sest talle kuulus salapärane “kuldvõti” väikeste kodanike südametesse. Jah, ja lõbus võlur. Ta oli unistaja. Ta kirjutas palju novelle ja romaane, nagu: "Meelelahutajad", "Miškini puder", "Unistajad", "Lõbus perekond", "Dunno ja tema sõprade seiklused" jne.

N.N. Nosovist ei saanud kohe kirjanik. Varem oli ta filmirežissöör, loonud multikaid ja filme ning selle eest pälvis ta Punase Tähe ordeni.

Siis N.N. Nosov tuli kirjandusse ja kirjutas 40 aastat lastele raamatuid.

Õpetaja juhib laste tähelepanu raamatunäitusele (raamatunäitus)

Näidake teile raamatuid, mida olete lugenud või lugenud. Kas tunnete selle raamatu ära? ("Unistajad ”.) Sellel on väga huvitav lugu "unistajad".

Arva ära ristsõna.

Millises loos õppisid tegelased morsekoodi? Milleks? Telefon

Mida on Mishka sõnul kõige lihtsam valmistada? Puder

Kes hirmutas poisse loos "Elav müts"? Kiisu

Mida Volodya mütsi viskas? Kartul

Mis oli poisi nimi loos "The Patch"? bobka

Lillelinna kuulsaim elanik? Ei tea

Millises linnas Nosov sündis? Kiiev

Mis oli lühikese muusiku nimi? Guslya

5. Teose "Unistajad" analüüs.

Mis on vertikaalne sõna? ( Fantaasia)

Mida tähendab sõna "fantaasia"? (töötage sõnastikuga

UNISTUS", midagi kaugeleulatuvat, ebausutavat, valet, väljamõeldist, maagiat)

Kes on unistajad? (need on leiutajad, kirjanikud, unistajad,)

Täpsustage selle sõna tähendus, valige sõnad, mis on tähenduselt lähedased. (Leiutis, leiutis).

Kuidas nimetatakse inimest, kellele meeldib unistada? (Unistaja)

Slaid 5. Kirjutage tahvlile: fantaseerima – unistaja

Täna mõtiskleme Nosovi loo "Unistajad" üle.

Kes on loos nimetatud? (Mishutka ja Stasik.)

Mida poisid tegid? Lugege.

Loe, mida mõtles välja Miša ja mille peale Stasik.

Kes on teie arvates parim kirjanik? Miks?

Teost tekstis lugedes jäi sõna “(Vale)”. Kuidas nimetatakse inimest, kes valetab? (Valetaja).

Miks on loo nimi "Unistajad", mitte "Valetajad"?

(Poisid mõtlesid oma rõõmuks välja, nad ei teinud kellelegi haiget.)

Sõnaraamatutöö (lapsed leiavad sõnade "" definitsiooni valetaja, "vale"? (Valetaja on valetaja, kes valetab enda huvides. Unistaja on leiutaja, kes naudib komponeerimisprotsessi.)

Mis vahe on valetaja ja unistaja vahel

Kas poisid nautisid üksteise fantaasiaid?

Mida Igor poistele ütles?

Mida poisid ütlesid?

Mis on uus sõna poiste tegemiste kohta? (Töö sõnaraamatuga "Petma".) Mida tähendab petmine? Kuidas nimetatakse inimest, kes petab? (Petis.)

Igor usub, et poisid valetavad, kuid arvavad, et mõtlevad selle välja. Kellega sa nõustud?

Miks olid Stasik ja Miša õnnelikud, kui Igor otsustas loo kirjutada?

Raamatutöö.

Kuidas Igor selle peale tuli? (Leia ja loe).

Kas Igor suutis koostada huvitava loo? Miks?

Loe lõiku, kuidas Igoril Iraga läks. Kuidas poisid Igori teole reageerisid?

Kuidas suhtute poisi käitumisse?

Miks ei tahtnud poisid Igoriga istuda? Mida sa teeksid?

Mis juhtus, kui Igor lahkus? ( Poisid ostsid jäätist.)

Kellega poisid kohtusid?

Milline oli Ira tuju? Millised sõnad aitasid teil seda mõista?

Miks Ira nuttis? (Igor laimas Irat, laimas, süüdistas teda.)

Kuidas poisid Irat lohutasid? Lugege.

Kas arvate, et Stasik valetab või fantaseerib selles osas?

Miks ta seda teeb ? (Ira lohutamiseks)

Teeme järelduse, mille poolest valetaja erineb unistajast .(unistaja ei tee kellelegi halba, leiutab oma rõõmuks; ja valetaja - et ta tunneks end hästi)

Kas arvate, et Miša ja Stasik suutsid Irat lohutada? Millised sõnad tekstis seda toetavad? ? (Ira naeris.)

7. Õpitu kinnistamine.

Rühmatöö.

Õpilased saavad kaardid ülesandega:

Millised ettepanekutest on tüüpilised unistajatele ja millised valetajatele.

Kaart:

Leiutage oma rõõmuks.

Petta kedagi enda huvides.

Kirjutage huvitav lugu.

Petta, et saada mingit kasu.

Järeldus: unistajad komponeerivad enda rõõmuks või teiste inimeste huvides.

8. Üldistav vestlus.

Millised tegelased teile selles loos meeldivad? Kas olete oma elus kohanud selliseid kutte nagu need kangelased?

Mis sa arvad, kas Mishutka ja Stasik suudavad Igoriga ära leppida?

Kuidas seletaksite Igorile vale ja fantaasia erinevust?

Tõmmake kaartidelt läbi sõnad, mis tähistavad tegevusi, mida te ei peaks elus tegema.

Kaart:

valetage, petke, leiutage, valetage, laimage, leiutage, fantaseerige

Slaid 10. LEIVUTAGE, LEIVUTAGE, FANTAASIAT.

10. Tunni tulemus.

Miks te arvate, miks Nosovi lood ei vanane? Miks teie vanavanemad, teie emad ja isad lugesid neid mõnuga ja miks teie loed neid mõnuga?

Lugege slaidilt Sergei Mihhalkovi sõnu.

"Kõik Nikolai Nosovi kangelased on "nagu elus" ning nende kujutlusvõime, teod ja isegi nipid õpetavad lugejatele headust.

11. Peegeldus.

Kinnitage meeleolupuule oma tänase meeleolu emotikonid. Kui arvate, et

  • oma tööga rahul
  • pole oma tööga rahul
  • Proovisin, aga see ei õnnestunud

Nikolai Nikolajevitš Nosov on kuulus lastekirjanik. Tema raamatute peal kasvas üles rohkem kui üks põlvkond lapsi. Autori lood on huvitavad ja kaasahaaravad. Kirjaniku teosed õpetavad lahkust, kaastunnet. Lastele meeldib Nosovi lugu "Unistajad". Selle töö kokkuvõte aitab täiskasvanutel naasta lapsepõlve, meenutab aegu, mil vanemad neile seda huvitavat raamatut ette lugesid.

Kaks sõpra

Lugu saab alguse sellest, et autor tutvustab meile kahte peategelast – Mishutkat ja Stasikku. Muide, Nikolai Nikolajevitšil on paljudes lugudes täpselt kaks sõpra, kuid sagedamini on need Miša ja Kolja. Miks teist sõpra nii kutsutakse, pole raske arvata, seda enam, et jutustus on neis teostes esimeses isikus. Kuid selles loos - Nosovi "Unistajad", mille lühikokkuvõte nüüd ümber jutustatakse - jälgib autor toimuvat justkui kõrvalt ja jutustab seda kolmandas isikus.

Niisiis, poisid - Mishutka ja Stasik - rääkisid pingil istudes. Nad fantaseerisid jõuliselt ja mõtlesid välja huvitavaid muinasjutte. Nagu autor ütleb, näivad poisid olevat võistlust alustanud, nad hakkasid võistlema, kes kellele valetab.

Nikolai Nosov, "Unistajad" (kokkuvõte). Alusta

Miša küsis Stasikult, kui vana ta on. Poiss ütles kaks korda mõtlemata, et on juba 95. Kuid ka Mishutka ei jäänud võlgu, vastas vestluskaaslasele, et on juba 140-aastaseks saanud. Siis otsustasid poisid oma pikkusega muljet avaldada, olles aru saanud, kui suured nad on. kunagi olid. Mihhail ütles, et enne oli ta väga pikk, nagu onu Borja, siis sai ta jälle väikeseks, nagu praegu. Stasik ei jäänud oma seltsimehele mõistuse teravuse poolest alla. Muidugi ei saa kõike ümber jutustada, edastame ainult kokkuvõtte. N. N. Nosovi unistajad on vaimukad ja naljakad tüübid, kes saavad igavusest üle huvitavaid lugusid leiutades.

Stasik vastas vastuseks, et vastupidi, ta oli alguses väga väike ja siis kasvas suureks. Kuid pärast seda muutus ta jälle väikeseks, nüüd ootab, et see suureks saaks. Kõrgusvõistluses olid mõlemad tublid. Oli vaja vestluskaaslasele muljet avaldada millegi erakordsega. Kogu lugu on pühendatud neile leiutistele ja loomulikult selle kokkuvõttele. Nosovi unistajad - Mishka ja Stasik - otsustasid edasi vaielda: kumb neist suudab mille üle ujuda.

Mishutka rääkis, et kui ta oli suur, ujus ta rahulikult üle jõe, Stasik vastas, et üldiselt oskab merd ujuda. Miša ei andnud selles verbaalses vaidluses alla ja ütles, et ujus isegi üle ookeani.

Lennud Kuule ja kaugemale

Poiste rõõmsad fantaasiad on jõudnud järgmisse etappi. Kuna kujuteldavat ujumisvõistlust ei võitnud kumbki, otsustati teineteisele õhuliigutustega muljet avaldada. Sellest räägib praegu lähemalt Nosovi loo kokkuvõte. Unistajad olid rahutud. Oli Stasiku kord oma sõpra maha lüüa ja ta ütles, et sai varem lennata. Mihhail soovitas sõbral seda kohe demonstreerida. Kuid ta leidis, millele vastata: ei, ta ei saa, sest ta unustas, kuidas.

Nüüd oli Miša kord leiutada. Ta rääkis, et kui ta meres ujus, ründas teda hai. Ta avas suu ja hammustas poisi peast. Stas oli hämmastunud ja ütles, et sõber petab. Ja ta kinnitas mulle, et ei. Veelgi enam, Mishutka sõnul ronis ta kaldale ja läks koju ilma peata ning kasvatas siis veel ühe.

Stasik kadestas oma sõpra nii nutikaid kirjutisi ja otsustas midagi sarnast välja mõelda. Ta rääkis, et kui ta Aafrikas oli, neelas krokodill ta alla ja sülitas seejärel välja.

Miša ütles, et ta kuidagi kõndis ja purustas bussi, siis tunnistas, et see oli mänguasi. Seltsimees ütles vastuseks, et üldiselt lendas ta Kuule raketiga, kuid see oli unenäos.

Igori halb tegu

Kahe sõbra vestluse ajal istus nende pingile maha nende naaber Igor, temast räägib ta nüüd kokkuvõtte. Nosovi unistajad - Miša ja Stas - olid leidlikud poisid, nad koostasid muinasjutte, et mõlemal oleks lõbus. Igor oli täiesti erinev. Pärast poiste kuulamist küsis ta, kas neil pole häbi valetada. Poisid ütlesid, et selles pole midagi hullu, kuna nad ei petnud kedagi, vaid komponeerisid.

Igor ütles, et poistel polnud nende ideedest kasu ning eile pettis ta vanemaid ja sai selle eest tasu. Poisid olid üllatunud ja Igor jätkas. Eile tahtis moosi, ronis küsimata kappi, võttis purgi välja ja tühjendas pooleldi. Olles piisavalt söönud, mõistis kutt: vanemad tulevad ja noomivad teda. Seejärel kühveldas ta näpuga moosi ja määris sellega oma nooremale õele Irale, kes sel ajal magas, huultele.

Kui vanemad koju tulid, küsisid nad: "Kes sõi moosi?" Igor osutas oma magavale õele ja ütles, et on. Ema uskus, sest tüdruku huuled olid sellest magusast määrdunud. Ema karistas tütart ja andis pojale veel moosi.

Nosov, "Unistajad" (kokkuvõte). õiglus võidutseb

Poisid olid nördinud, nimetasid Igorit valetajaks, sõimasid teda selle pärast, et tema pärast sai kannatada süütu inimene, ja ajasid petise minema. Siis läksid poisid koju, teel nägid telki jäätisega. Lapsed said sel ajal vanematelt vähe taskuraha. Seetõttu hakkasid poisid otsima pisiasja, et neil jätkuks vähemalt üheks portsjoniks. Ostnud selle, liikusid nad edasi.

Poisid otsustasid kodus magususe täpselt pooleks jagada ja ära süüa. Kui seltsimehed sissepääsust sisse astusid, kohtasid nad sedasama Irat ja nägid, et tema silmad olid pisarates. Poisid küsisid, miks ta nutab. Tüdruk rääkis, et ema ei lasknud tal jalutama minna, see oli karistus väidetava moosi söömise eest, aga ta ei võtnud seda. Seltsimehed ütlesid, et Igor tunnistas neile kõik üles. Poisid pakkusid Ira jäätist, et tüdrukule kuidagi tuju tõsta. Nad mõtlesid välja, et nad ei taha seda, sest nad olid juba 10 tükki söönud.

Positiivne lõpp

Siin on selline õpetlik lugu, mille on kirjutanud N. Nosov - "Unistajad". Kokkuvõte hakkab lõppema. Ira oli ka lahke tüdruk, ta pakkus, et jagab jäätise täpselt 3 osaks. Nii nad ka tegid, magustoit oli väga maitsev. Ja poisid jätkasid enda ja tüdruku lõbustamist. Üks neist rääkis, et sõi kunagi terve ämbri jäätist, aga see oli mänguasi, mitte rohkem kui klaas. See on kõik kokkuvõte. Nosovi visionäärid äratavad noortes ja vanemates lugejates kindlasti kaastunnet.

Loo ilmumisaasta: 1945

Nikolai Nosovi raamatuid on saatnud tohutu edu juba üle kümne aasta. Selle kuulsa lastekirjaniku lugude peal on üles kasvanud rohkem kui üks põlvkond. Ja pole üllatav, et noored isad ja emad eelistavad oma lastele Nosovi lugusid lugeda. See võimaldas autoril võtta meie saidi reitingute seas kõrge koha ning tema raamatud ja lood said õige koha. Ja üks armastatumaid on Nikolai Nosovi lugu "Unistajad".

Loo "Unistajad" kokkuvõte

Nosovi loos "Unistajad" saab lugeda kahest poisist – Mišast ja Stasist. Kord istusid nad nagu ikka pingil ja rääkisid üksteisele muinasjutte. Algul öeldi, et nad on alla saja aasta vanad, siis räägiti, kui suured nad on, ja siis lausa uhkustati oma vägitegudega. See, kuidas hai Mishutka hammustas tal pea otsast ja siis kasvatas ta uue. See, kuidas krokodill Stasiku alla neelas ja seejärel välja sülitas. Ja neil lugudel poleks lõppu, kui naabripoiss Igor poleks nendega maha istunud.

Igor ütles, et Nosovi loo "Unistajad" peategelased on petised. Kuid Mishutka ja Stas nimetasid end leiutajateks ning Igoril pakuti midagi välja mõelda. Igor ei saanud. Siis ütles ta, et nende leiutised on kasutud. Aga ta sõi kodus pool purki moosi. Ja ta määris oma huuled mu õe Iraga. Kui ema tuli ja nägi, et moosi pole, karistas ta Irat. Ja Igorile anti veel moosi. Mishutka ja Stas olid sellise pettuse peale nördinud ja ajasid Igori minema.

Edasi meie novellist Nosov "Unistajad" saate teada, kuidas peategelased otsustasid jäätist osta. Olles kogu raha kokku korjanud, ostsid nad ühe jäätise ja otsustasid selle ausalt noaga jagada – pooleks. Aga kui nad juba kodule lähenesid, nägid nad sedasama Irat. Ta nuttis ja kurtis ema karistuse üle. Poisid pakkusid talle igaüks oma jäätist. Kuid tüdruk soovitas jagada see kolmeks osaks. Nii sõid kõik jäätist ja keegi ei solvunud ning poisid hakkasid edasi fantaseerima.

Lugu "Unistajad" Top Booksi veebisaidil

Nosovi lugu "Unistajad" on nii populaarne lugeda, et teos saavutas seas kõrge koha. Ja huvi tema vastu ei vähene aastatega. Seetõttu usume, et tulevikus langeb Nosovi lugu "Unistajad" rohkem kui üks kord meie saidi reitingutesse.

Top Booksi veebisaidilt saate tasuta alla laadida Nikolai Nosovi loo "Unistajad".

Kirjutamise aasta: 1938-1945 Žanr: lugu

Peategelased: sõbrad Stas ja Mishka, poisid, vanem naabripoiss Igor, tema õde Irishka

Jevgeni Nosovi lugu "Unistajad" lugesin mitu korda, sest see meeldis mulle väga. See on lugu kahest rõõmsameelsest ja lahkest poisist. Stasikule ja Mishutkale meeldib väga igasuguseid naljakaid ja fantastilisi lugusid välja mõelda. Neil on selline omapärane mäng: kes keda moonutab. Kuid see ei ole vale, mitte vale, mis paneb kellegi halvasti tundma. Poisid lihtsalt räägivad üksteisele erinevaid muinasjutte, treenides oma kujutlusvõimet ja arendades kõnet. (Lugejapäevikusse)

Oma fantaasiates on poisid üle saja aasta vanad, suured ja tugevad. Stasik ja Mishutka suudavad ujuda üle merede ja ookeanide, võita kurja hai ühe hoobiga vastu nina ja kõndida ilma peata. Nende leiutised on naljakad, lahked ja kahjutud. Lapsed lisavad loole sageli tõetruu detaili, mis muudab tervikpilti. Jala alla muljutud buss oli mänguasi. Lend Kuule toimus öösel ja unenäos. Ja söödud jäätiseämber oli väike ja paberist. Kõik muutub, kui naabripoiss Igor istub poiste kõrvale pingile.

Igorile ei meeldi poiste leiutatud eredad muinasjutud. Ta ütleb, et neist pole kasu. Ja ta räägib eile juhtunud näite oma elust. Kui vanemad õhtul kuhugi läksid, ronis Igor küsimata puhvetisse ja sõi purgist moosi. Ja et ema teda ei karistaks, määris ta oma noorema õe suu moosiga ja süüdistas kõike tema kaela. Ira sai teenimatult karistuse. Ema sõimas tüdrukut ega lasknud tal järgmisel päeval jalutama minna. Väikesed Stas ja Miša näevad erinevalt Igorist erinevust valede ja fantaasia vahel. Neile ei meeldi Igori alatu tegu ja ta ise. Nad ajavad poisi oma seltskonnast välja. Poisid ostavad ühe jäätise kahele, kuna neil pole piisavalt raha. Kuid sõnagi lausumata tahavad nad kinkida Irale, nähes, kuidas ta nutab. Lõppude lõpuks teavad nad, et Ira kannatas kellegi teise süü pärast. Irishka on ka lahke tüdruk. Ta pakub, et jagab jäätiseportsu kolmele.

Peamine neem. Mida õpetab Unistajate Nosova lugu

Lugu "Unistajad" õpetab nägema vahet vastikul valel ja heal fantaasial. Sa ei saa valetada, eriti kui see paneb kellegi end halvasti tundma. Ja sa võid unistada. Ju see arendab kujutlusvõimet. Unenäost pole keegi end kunagi halvasti tundnud. Ja see lühike teos õpetab kaastunnet nende vastu, kes süütult kannatasid.

Pilt või joonistus Unistajad

Muud ümberjutustused ja arvustused lugejapäevikusse

  • Tolstoi Hadji Murati kokkuvõte

    Hadji Murad on üks tugevamaid imaam Shamili tšetšeeni sõdalasi. Ta võitleb koos temaga oma pere vangistusest vabastamise eest.

  • Teffi Life and Collar kokkuvõte

    Olechka Rozova on abielus aumehega. Ta oli vaikne, armastav ja tagasihoidlik naine. Kuid kõik muutus hetkega pärast seda, kui ta ostis naisele valge tärklisega krae, millest oli läbi keeratud kollane lint.

  • Schiller William Telli kokkuvõte

    Lavastus kirjeldab lihtrahva rasket elu kolmes metsakantonis, mida valitsevad keisri kubernerid. Nii ei teinud komandant ühel päeval au talupoeg Baumgarteni naist

  • Dudintsevi valgete riiete kokkuvõte

    Romaani peategelane on Fjodor Ivanovitš Dežkin. Ta tuleb linna, et koos kolleeg Vassili Stepanovitš Tsvjahhiga kontrollida osakonna töötajate tööd. Samuti anti korraldus kontrollida teavet õpilaste ebaseadusliku ja keelatud tegevuse kohta.

  • Shay kokkuvõte – Õnne toomine: nullist miljardini

    Teos kuulub majanduskirjandusse ja on õpik oma ettevõtte edukast arendamisest. Raamat paljastab mitmeid saladusi

, refleksiooni õppetund, 1-4 klassi

Tunni esitlus



















Tagasi ette

Tähelepanu! Slaidi eelvaade on ainult informatiivsel eesmärgil ja ei pruugi esindada esitluse kogu ulatust. Kui olete sellest tööst huvitatud, laadige alla täisversioon.

Eesmärgid:

  • Hariduslik
: korraldada õpilaste tegevust tervikliku vaate kujundamisel töö põhiideest, leida erinevusi mõistete tõlgendamisel: ebatõde ja fantaasia, valetaja ja unistaja.

  • Hariduslik: luua tingimused ilmeka lugemise kujunemiseks, soodustada õpilaste suhtluskultuuri arengut.
  • pedagoogid: edendada kõlbeliste omaduste kasvatamist.
  • Varustus: arvuti ja projektor, õpik, esitlus “N. Nosov “Unistajad”, kaardid individuaalseks tööks ja refleksiooniks.

    Tundide ajal

    1. Organisatsioonimoment.

    Kauaoodatud kõne tehakse,
    Õppetund algab.

    2. Sissejuhatus tunni teemasse.

    Kas soovite teada, millest me täna tunnis räägime? (2 slaidi)

    Selleks peate tähtedest koostama sõna:

    h i a t f a n i (fantaasia)

    Valige sõna fantaasia sünonüümid.

    (ebatõde, väljamõeldis, muinasjutt, kujutlus)

    Ožegovi sõnaraamatust:

    Fantaasia on midagi kaugeleulatuvat, ebausutavat, teostamatut.

    Moodustage sõnast fantaasia ühetüveline tegusõna (3 slaidi)

    (fantaasia)

    Ožegovi sõnaraamatust:

    Fantaseerida - leiutada midagi ebausutavat, teostamatut.

    Kuidas nimetatakse inimest, kellele meeldib unistada? (4 slaidi)

    (unistaja, leiutaja, kirjanik)

    Ožegovi sõnaraamatust:

    Unistajad on inimesed, kellele meeldib fantaseerida, unistada.

    3. Tunni eesmärgi seadmine.

    Arvake ära, millest me täna tunnis räägime (slaid 5)

    Kujutlusmaa -
    Me kõik teame seda.
    Ja Nikolai Nosoviga
    Külastame seal veel.
    Vale ja fantaasia.
    Kuidas me saame neid ära tunda?
    Selleks me teeme
    Täna loeme.

    Kirjanduse tunnis mõtiskleme N. Nosovi loo "Unistajad" üle.

    4. Uue avamine

    Nimeta loo peategelased (slaid 6)

    (Mishutka ja Stasik)

    Mida saate nende kohta öelda?

    (meeldib fantaseerida, meie eakaaslased, head sõbrad)

    5. Kes on parim kirjanik?

    Loe, millega Mishutka välja tuli: (slaid 7)

    Olen 140 aastat vana.
    See oli suur ja nüüd on see väike.
    Ma võin ujuda üle jõe, ookeani.
    Hai ründas, hammustas peast, teine ​​kasvas.
    Purustas bussi.

    Loe, millega Stasik välja mõtles.

    Olen 95-aastane.
    Olin väike, kasvasin suureks, sain jälle väikeseks ja siis kasvan uuesti.
    Sain üle mere ujuda.
    Varem ta oskas lennata, siis unustas kuidas.
    Krokodill sõi selle ära ja sülitas siis välja.
    Ta lendas Kuule.

    Kes on teie arvates parim kirjanik?

    (Mishutka pakub huvitavamaid ideid, isegi Stasik kadestas teda.

    Stasik on huvitavam - ta ütles, et lendas Kuule)

    6. Mõtleme

    Ja kuidas sõbrad ise oma fantaasiateks nimetavad? (slaid 8)

    (valetab, valetab)

    Mida tähendab, et valed ja fantaasia on üks ja seesama?

    (Ei, fantaasia ei tee kellelegi haiget.

    Poisid leiutasid enda rõõmuks.)

    Mis vahe on valetaja ja visionääri vahel?

    Valetaja on valetaja, kes valetab enda huvides.

    Unistaja on leiutaja, kes naudib komponeerimisprotsessi.

    Milline tegelane veel selles loos on? (slaid 9)

    Kuidas ta poiste mängule reageeris? Lugege.

    (Nad valetavad – seda! Ja teil pole häbi?

    "Muinasjutud! - Igor norskas põlglikult)

    Mida tähendab põlglikult?

    (lugupidamatult, vastikult)

    Põlgus on täieliku hoolimatuse, äärmise lugupidamatuse tunne.

    Ja miks hakkas Igor poistega mängima?

    (Tahtsin poistele tõestada, et fantaseerimine on väga lihtne.)

    Miks Stasik ja Miša rõõmustasid, et Igor otsustas loo kirjutada?

    (Nad oleksid huvitatud midagi uut kuulma.)

    Kuidas üritas Igor leiutada? Lugege.

    Mida öelda Igori loo kohta?

    (See ei ole fantaasia. See oli tõeline.

    Igor käitus ebaausalt.

    Tema õde kannatas tema sõnade pärast.)

    (Ta tahab näidata, et Igoril on keeruline komponeerida.)

    7. Kas fantaseerida on lihtne?

    Kas Igor suutis koostada huvitava loo? Miks? (slaid 10)

    (pole fantaasiat)

    Kuidas poisid Igori teole reageerisid?

    (Nad mõistsid Igori teo hukka ega tahtnud temaga koos istuda.)

    Kuidas suhtute poisi käitumisse?

    (Igor käitus kurjalt.
    Ta määris õe magamise ajal moosiga huuled.
    Igor ei petnud mitte ainult Irat, vaid ka oma ema.
    Ta on valetaja ja petis.)

    Mis oli Igori poiste nimi?

    Kui tihti me kõnes nii ebaviisakaid sõna kasutame?

    Kellega poisid Igori lahkudes kohtusid?

    Milline oli tema tuju?

    (kurb)

    Millised sõnad aitavad teil seda mõista?

    (ta silmad pisarad)

    Mishutka ja Stasik tundsid Irale kaasa. Nad pakkusid talle jäätist.

    Kuidas sa tüdrukut lohutaksid?

    (Ära muretse, Ira.
    Lähme su ema juurde, me räägime talle tõtt.
    Ära nuta, Ira. See pole kõige hullem asi elus.)

    Kas arvate, et Mishka ja Stasik suutsid Irat lohutada?

    Millised sõnad tekstis seda toetavad?

    (Ira naeris.)

    8. Mõtleme

    Kirjeldage tegelaste tegevust (slaid 11)

    Krüpteeritud sõnad aitavad teid. Ühendage sõna tähestiku tähtede abil.

    3, 29, 14, 29, 19, 6, 13

    21, 14, 29, 19, 6, 13

    A -1 B-2 KELL 3 G-4 D-5 E-6 Yo-7 Zh-8 Z-9 I-10 Y-11
    K-12 L-13 M-14 H-15 O-16 P-17 R-18 S-19 T-20 U-21 F-22
    X-23 C-24 Ch-25 Sh-26 Štš-27 b-28 Y-29 b-30 E-31 Yu-32 I-33

    3, 29, 14, 29, 19, 6, 13

    21, 14, 29, 19, 6, 13

    Nende sõnade täpse määratluse leiate selgitavast sõnastikust.

    Ilukirjandus on see, mis on loodud kujutlusvõime, fantaasia poolt.

    Kavatsus on ettekavatsetud salajane kavatsus, mis tavaliselt väärib hukkamõistu.

    Kelle tegu võib nimetada väljamõeldiseks ja kelle kavatsuseks?

    (ilukirjandus - Mishutka ja Stasik,

    kavatsus – Igor)

    9. Lugemine rolli järgi

    Mitu osa – dialoogi saab tekstis eristada? (slaid 12)

    Dialoog 1 – Mishutki ja Stasika.

    2 dialoog - vestlus Igoriga.

    3 dialoog – kohtumine Iraga.

    10. Töötage paaris

    Test "Tähelepanelik lugeja" (slaid 13)

    2) Sisestage puuduvad sõnad:

    Mishutka ja Stasik istusid ... pingil ja ajasid juttu.

    a) hoovis

    3) Igor määris Ira moosiga...

    4) Mitu portsjonit jäätist võiksid Mishutka ja Stasik osta?

    a) lapsed mõtlesid välja naljakaid lugusid

    b) lapsed petsid

    c) lugu lastest

    6) Koguge vanasõna: antud, hea, elu, edasi, teod.

    Kontrollime tööd.

    1) Nikolai Nikolajevitš Nosov

    5) lapsed mõtlesid välja naljakaid lugusid

    6) Heategude eest antakse elu.

    Miks ma arvad, miks ma sulle selle vanasõna välja pakkusin?

    11. Kas fantaseerida on lihtne?

    Kas olete kunagi fantaseerinud? (slaid 14)

    Meie klassi poisid lõid omatehtud raamatuid. Lugege neid naljakaid lugusid.

    12. Tunni kokkuvõte

    Mis oli meie eesmärk tunni alguses? (slaid 15)

    (mõistke erinevust ebatõe ja fantaasia vahel)

    Kas oleme selle eesmärgi saavutanud?

    Miks on loo nimi "Unistajad", mitte "Valetajad" või "Petised"?

    (peategelased fantaseerivad ilma pahatahtlike kavatsusteta)

    Mida lugu meile õpetab?

    (ilukirjandus ja fantaasia ei tohiks inimestele kurja tuua)

    Nikolai Nosov räägib meile huvitavalt, kergelt, humoorikalt ja väga lihtsalt inimlikest voorustest ja puudustest. (slaid 16)

    Nosovi lugusid lugedes saab õppida putru keetmist, inkubaatori ehitamist ja säraküünte valmistamist. Ja olge ka aus, aus, uudishimulik, julge.

    13. Peegeldus

    Proovige hinnata oma edusamme tunnis: (slaid 17)

    • osutus suurepäraseks
    • ei täitnud kõiki ülesandeid ootuspäraselt
    • ei läinud nii, nagu sa tahtsid

    14. Kodutöö (valikuline) (slaid 18)

    • 1 - dialoogi ümberjutustamine (valikuline);
    • 2 - Mishutka või Stasiku fantaasiate joonis;
    • 3 - oma ilukirjanduse kirjutamine.