Kirjeldage isikut portreelikult. Isiku kirjeldamise reeglid verbaalse portree meetodil
Moskva piirkond
Volokolamski rajoon
Munitsipaalharidusasutus "Spasskaja keskkool"
Vene keele tund 7. klassis
Teema: Ettevalmistus kirjeldavaks esseeks
A. M. Shilovi portreemaali põhjal
“Metsik rosmariin on õitsenud” teemal “Kes ta on?
Huvitava inimese portree."
Esitatud:
Jantšenkova jahisadam
Sergeevna,
Vene keele õpetaja
Ja kirjandus,
Munitsipaalharidusasutus "Spasskaja keskkool"
Spaad, 2011
Kasutatud kirjanduse loetelu.
- Essee maalist 7. klassis: meetod. toetus / L.A. Khodyakova,
E.V.Kabanova, L.I.Novikova, T.I.Andrejuškova; toimetanud prof. L. A. Khodyakova. – M.: Astrel: AST: Transitkniga, 2005. – (Vene keele õpetaja raamatukogu).
2. Noore kunstniku entsüklopeediline sõnaraamat / Koostanud N.I.
Platonova, V. D. Sinjukov. – M.: Pedagoogika, 1983. – lk 281 – 284.
- Sokolnikova N.M. Kaunid kunstid: Õpik õpetajatele.
5 – 8 klassid: Kell 4 tundi Osa 4. Kunstiterminite lühisõnastik. –
Obninsk: Pealkiri, 1996.
- Kuzin V.S., Kubyshkina E.I. Kaunid kunstid alguses
pole kooli. 3 – 4 klassid: Õpik: 2 tunniga Osa 2. – M.: Bustard, 2001.
- Vene keel: Õpik. 7. klassi jaoks. Üldharidus asutus/ M.M.Razumovs-
Kaya, S.I.Lvova, V.I.Kapinos; Ed. M.M. Razumovskaja, P.A.
Lekanta. – M.: Bustard, 2002.
Tunni teema : Ettevalmistus portreemaali põhjal kirjeldavaks esseeks
A.M. Shilova “Metsik rosmariin on õitsenud” teemal “Kes ta on? Portree
Huvitav inimene."
Tunni eesmärgid : 1. valmistage õpilased ette välimust kirjeldavaks esseeks
pildil kujutatud isiku Ti;
2. arendada oskust iseseisvalt konstrueerida tekstikirjeldusi
Töö põhjal portreemaali (essee) tegemine
Materjali- ja kunstiajaloo tekst;
3. rikastada õpilaste kõnet kujundliku ja väljendusrikka vahendiga
Stvami vene keeles, aidates ilmekamalt kirjeldada
Sat portree; aktiveerige "portree" sõnavara
Väited, õpetage seda kõnes õigesti kasutama.
Tunni tüüp : kõne arendamise tund.
meetodid : vestlus, seletus ja õpetaja jutt koos vestluselementidega,
Sõnajoonistamine, vaatlus, tekstianalüüs, otsing.
Töö vormid : eesmine, individuaalne.
TSO: multimeedia.
Tunni kujundamine: arvutiesitlus “Portree. Kirjeldus
Huvitava inimese välimus“; epigraaf, sõnad-
Ree, portree reproduktsioonid.
Sõnavaratöö: portree, autoportree, portreemaalija, pilt, tegelane,
Esikülg, kogu nägu, profiil, individuaalsus, ilme,
Hetk, kirjeldus, poos, kontrast, sümbol.
Tundide ajal:
- Tervitused. Org moment.
- Teema kommunikeerimine ja eesmärgi seadmine.
Epigraaf:
Kõik inimeses peaks olema
Et olla ilus: ja nägu,
Ja riided ja hing ja mõtted.
A. P. Tšehhov.
1. Sissejuhatav vestlus.
Küsimused ja ülesanded:
Lugege läbi tunni teema (loeb õpilane). Kuula epigi-
Raf (õpetaja loeb).
Ütle mulle, millisest inimesest kirjanik räägib? (ilusa kohta,
Hea, ebatavaline). Selgitage, mida huvitav asi tähendab
Lovek?
Heitke pilk meie maalide galeriile. Mis nimi on?
Kas need maalid on seal? (portreed).
Mis on portree? (kui nad ei saa vastata, siis ta korraldab
Otsige tähendust vene keele seletavast sõnaraamatust
S.I. Ožegova raamatus "Kunstiterminite lühisõnastik"
Uus” autor N.M. Sokolnikova).
2. Õpetaja sõna:
Niisiis, täna valmistume essee kirjutamiseks -
Portreemaali kirjeldused (eesmärk). Tunnis kogume
Töötage materjalid, koostage plaan, kirjutage essee ise -
Need on kodus. Kirjutage kuupäev ja teema vihikusse.
III. Portreežanri alaste teadmiste täiendamine. Sõnavaratöö.
- Õpetaja sõna:
Enne maali kallal töö alustamist käsitleme spetsiaalseid sõnu, mida saate oma essees kasutada.
- Sõnavaratöö(sõnad antakse tunni arenduse alguses) viiakse läbi frontaalse küsitluse vormis (sõnad kuvatakse multimeediumiekraanil). Õpilased saavad soovi korral selgitada neile tuntud sõnade tähendusi. Võõraste sõnade tähendused leiab sõnaraamatutest.
IV. Pildi vaatlemine ja selle analüüs (vestluse vormis).
- Õpetaja sõna:
Nüüd liigume edasi oma töö põhietapi juurde. Pöördume ebatavalise pildi poole. See on Aleksander Šilovi maal "Metsik rosmariin on õitsenud".
Vaata pilti. Keda sellel on kujutatud? (eakas naine).
- Lugu kunstnikust koos tema autoportree demonstreerimisega,
maalid (õpilaste sõnum).
Moskva kesklinnas Znamenka tänaval, ühes vanas häärberis, asub NSV Liidu rahvakunstniku Aleksandr Šilovi kunstigalerii. Ta sai tuntuks 20. sajandi 70. aastatel Moskva Maneeži müüride vahel toimunud suurnäitustel osalejana. Noore portreekunstniku talenti märgati ja see leidis publiku toetuse.
Aleksander Maksovitš Šilov sündis Moskvas 1943. aastal. Ta õppis Moskva Timirjazevski rajoonis Pioneeride Maja kunstistuudios. Lõpetanud V.I. Surikovi nimelise Moskva Riikliku Kunstiinstituudi maali erialal. Alates 70ndate lõpust on Shilov korraldanud mitmeid isikunäitusi Moskvas, Leningradis, Tomskis, Pariisis ja Lissabonis. Kunstniku parimad maalid pole pelgalt kõrgtehnoloogia ja kujutava kunsti vili, vaid inimese hinge- ja mõttemaailm, mis väljendub reaalsete inimeste kujundites. Tema maalid sisaldavad kogu tõde meie kaasaegsete ja meie maailma kohta. Üks neist maalidest on lõuend “Ledum Blossomed”, mis on maalitud 1980. aastal.
- Vestlus maalist.
Küsimused:
- Vaata pilti ja ütle, mis meeleolu sinus seda vaadates tekib?
- Kas teile meeldib see portree?
- Milliseid värve kunstnik vastandab portreemaalil?
- Miks kannab maali nime "Ledum Blossom"?
- Keda kujutatud naine teile meenutab?
- Keda Shilov teie arvates kujutas? (võimalik, et teie vanaema, õpetaja).
Õpetaja sõna:
Jah, Shilovil on maal “Minu vanaema” (näidatud),
Ja ta näeb välja nagu vana naine maalilt "Lill õitses"
Gulnik", kuid see pilt ei kujuta sugulast
Maalikunstnik.
küsimus:
- Mis te arvate, mis selle naise elukutse on? (näitleja, muuseumitöötaja, õpetaja).
Õpetaja sõna:
See naine on algkooliõpetaja Galina
Nikolaevna Lachinova, kes andis kogu oma elu oma armastatule
Koolis töötamine.
Küsimused:
- Miks aga kannab eakat naisõpetajat kujutavat maali nime “Ledum Blossomed”? (ta vaatab üllatunult tähelepanelikult metsistunud rosmariini oksi, mis on just andnud oma esimesed õied).
- Millist aastaaega kunstnik kujutas? (varakevad).
- Aga varakevadel õitsevad ka teised taimed, miks siis metsrosmariin aknalaual kannus seisab? (välimus ja nimi on ebatavalised, see pole kõigile väga tuttav, me ei näe esimesi rohelisi lehti, vaid roosakaid õisi).
- Pöörake tähelepanu sõnajärjekorrale pealkirjas. Miks ta selline on? (tagurpidi, esiteks on predikaat "õitses" - peamine sõna tähenduses, meie jaoks on oluline näha taime elu algust).
Õpetaja sõna:
Kunstnik paneb suure
Tähendus. See on sümboolne. Uue elu algus on
Kevad, mil looduses ja elus toimub uuenemine
Inimene. Ja metsik rosmariinitaim on kevade alguse sümbol.
Vaadake, oksad ise võtavad sellel väga vähe ruumi
Lõuend. Põhiruum on pühendatud pildile
Naised.
Küsimused:
- Miks on pildil vana naine koos kevade alguse sümboliga? (need on kaks sümbolit - nooruse ja vanaduse kohtumine, põhiidee on näidata päikeseloojangut ja elu algust).
- Vaatame, kuidas pilt on konstrueeritud? Pöörame tähelepanu lõuendi esiplaanile ja taustale. (Esiplaanil näeme vanemat naist ja õitseva rosmariini oksi, mille ta paar päeva tagasi veekannu pani. Taamal näeme vaadet naise korteri aknast: vastasmaja on kahvatukollane. Lisaks on korteris seinal fotod, millel võib-olla on kujutatud maali kangelanna sugulasi või tema õpilasi. Maali saab justkui jagada kaheks osaks Kus on eakas naine - tumedad värvid ja kus taim on - heledad).
Õpetaja sõna:
Õige. See ebatavaline pildikonstruktsioon esindab kontrasti valguse ja varju, vanaduse ja nooruse, mineviku ja tuleviku vahel. Tänu sellele korraldusele pöörame erilist tähelepanu naise välimusele.
Mida sa tunned ja millest mõtled portreed vaadates? (et see inimene on autorile kallis, ta on lahke, intelligentne, siiras inimene).
- Töömaterjali kogumine ja süstematiseerimine.
Õpetaja sõna:
Nüüd valime pildi kangelanna välimuse kirjeldamiseks sõnad ja fraasid.
(Ekraanile ilmub kahe veeru tabel, esimene veerg on täidetud sõnadega: poos, nägu, silmad, pilk, nina, huuled, juuksed, iseloom, riietus, sotsiaalne staatus. Poisid joonistavad tabeli vihikusse, koos täidame teise veeru).
Järeldus:
Õpetaja sõna:
Esmapilgul on meie ees tavaline eakas naine, kelle kuvand väljendub hämarates värvides. Kuid pilti hoolikalt uurides tundsime rikkalikku sisemaailma, siirust, mis tuleneb ilmekast näost, kangelanna hämmastavatest silmadest, õppivast pilgust.
küsimus:
- Kas teile meeldib selle naise kuvand? Kas seda portreed võib nimetada huvitava inimese portreeks?
- Töö kunstiajaloolise tekstiga.
- Õpetaja sõna:
Shilovi maal “Metsik rosmariin on õitsenud” köidab kunstiteoseid uurivate inimeste – kunstikriitikute – tähelepanu. Nüüd saate iseseisvalt tutvuda kunstikriitik T.A. Kutuzova tekstiga ja öelda, mida uut te maali kohta õppisite, mida autor maalist arvab, mis on selle teksti põhiidee. (sõnade “intelligentsia”, “ledum” ja kombinatsiooni “korralik elu” küsimused ja tähendused multimeediaekraanil).
- Iseseisev teksti lugemine (igaühel on väljatrükk), vastused küsimustele.
- Tunni kokkuvõte.
1. Küsimused:
- Kas me saame portree järgi ära tunda, kas meie ees olev inimene on huvitav või mitte?
- Millist inimest võib nimetada huvitavaks?
2 . Õpetaja lõpusõnad:
Tahan meie õppetunni lõpetada kunstikriitiku sõnadega
T.A. Kutuzova: "Põlvkonnad kaovad, ülejäänud
mälu tuhmub, portreed jäävad, mis mitte ainult
Meile, aga ka neile, kes tulevad pärast meid, öeldakse eriliselt
Kasutagem kunstikeelt inimeste, elu, ajaloo kohta.
Venemaa riigid."
- Tunnis tehtud töö eest hinnete andmine, nende põhjendamine; kodutöö.
Kirjutage A.M. Shilovi maali-portree "Metsik rosmariin õitsele" põhjal essee, kasutades töömaterjale, kunstiajaloo teksti, koostage ise plaan, kontrollimisel tutvuge õigekirjasõnastikuga.
Inimese välimuse kirjeldus- see on inimese näo, tema figuuri, žestide, kommete, iseloomuliku kehahoiaku, riietuse kirjeldus. Sellise kirjelduse põhiülesanne on leida iseloomulikud tunnused, mis kõige tähtsam on inimese välimuses, ja osata neid sõnadega edasi anda. Neid võib seostada käitumisharjumuste, kõnnaku, tema ameti ja elukutse ning iseloomuomadustega.
Välimust kirjeldavate esseede allikaks võib olla ükskõik milline. Nagu ka teiste kirjelduste puhul, võib see olla elukogemus, kui verbaalne portree luuakse mälu järgi (näiteks "Inimese välimus, keda ma kord nägin ..."). Või kujutlusvõime (“Minu portree 10 aasta pärast”).
Essee kava näidis:
1. Sissejuhatus.
2. Üldmulje (figuur, kõrgus).
3. Näojooned (ovaalne nägu, kulmud, silmad, nina, otsmik, huuled, lõug, põsed). Juuksed (värv, pikkus ja soeng). Kõrvad.
4. Riided.
5. Käitumine (kõnnak, kõnemaneer, kehahoiak...).
6. Järeldus.
Võimalikud määratlused:
Silmad - roheline, hall, pruun, sinine, must, helesinine, taevalik, hallikassinine, kiirgav, tume, ilmekas, mõtlik, hele, suur, väike, kaval, jooksev, kitsas, kaldus, viltu, kuri, lahke, naljakas, metsik , sõbralik, umbusklik, salakaval...
Kulmud - ilus, sirge, paks, õhuke, soobel, lai, karvas, laiali, sulatatud, asümmeetriline...
Otsmik - pikk, madal, avatud, sirge, sokraatne, lai, kortsus, kaldus, tasane...
Nägemine - segaduses, tähelepanelik, väljendusrikas, tark, uudishimulik, irooniline, flirtiv, armastav, piinlik, ükskõikne, kade, üllatunud, rõõmsameelne, uskmatu, avatud, kurb, entusiastlik, kaval, usaldav...
Nina - sirge, küüruga, ülespoole pööratud, lai, kitsas, ninaga, pikk, lühike, kole, ilus, väike, kartulikujuline, pardi...
Juuksed - lühike, pikk, kastan, hele, blond, õlg, hall, hallide juustega, paks, lopsakas, lokkis, läikiv, sirge, laineline, paistmas nagu taks, punutud, tagasi tõmmatud, tagasi kammitud, sasitud, stiiliga...
Joonis - hea, sihvakas, pikk, suur, lihav, kõhn, kükitav, mehelik, naiselik...
Kõnnak - kiire, rahulik, kerge, vaikne, raske, kogutud, kahlatav, kummaline, hüplev, naljakas ...
Poseerida - majesteetlik, intensiivne, graatsiline, ilus, maaliline, kummaline, pingevaba, mugav, ebamugav ...
Välimuse kirjelduse näite laename M.Yult. Lermontov (romaanist “Meie aja kangelane”):
“Ta oli keskmist kasvu; tema sale, sale figuur ja laiad õlad osutusid tugevaks kehaehituseks, suutelised taluma kõiki rändajate elu ja kliimamuutuste raskusi, mida ei saanud lüüa ei suurlinna elu kõlvatus ega vaimsed tormid; tema tolmune sametine mantel, mis oli kinnitatud ainult kahe alumise nööbiga, võimaldas näha tema silmipimestavalt puhast lina, paljastades korraliku mehe harjumused; tema plekilised kindad tundusid olevat sihilikult kohandatud tema väikesele aristokraatlikule käele ja kui ta ühe kinda käest võttis, üllatas mind tema kahvatute sõrmede kõhnus. Tema kõnnak oli hooletu ja laisk, kuid ma märkasin, et ta ei vehinud kätega – see on kindel märk mingist iseloomu salatsemisest. Need on aga minu enda kommentaarid, mis põhinevad minu enda tähelepanekutel ja ma ei taha teid sugugi sundida neisse pimesi uskuma.
Kui ta pingile istus, oli tal sirge vöökoht painutatud, nagu poleks tal seljas ainsatki luu; kogu tema keha asend kujutas mingit närvinõrkust: ta istus samal ajal, kui Balzaci kolmekümneaastane kokett istub pärast väsitavat palli oma suletavatel toolidel. Esmapilgul ei oleks ma talle rohkem kui kakskümmend kolm aastat andnud, kuigi pärast seda olin valmis andma talle kolmkümmend. Tema naeratuses oli midagi lapselikku. Tema nahal oli teatav naiselik hellus; tema blondid juuksed, mis olid loomulikult lokkis, joonistasid nii maaliliselt välja tema kahvatu, õilsa lauba, millel alles pärast pikka jälgimist võis märgata üksteisega ristuvate kortsude jälgi, mis olid viha või vaimse ärevuse hetkedel ilmselt palju selgemalt nähtavad. Vaatamata heledale karvavärvile olid tema vuntsid ja kulmud mustad – tõu tunnus inimesel, täpselt nagu valge hobuse must lakk ja must saba. Portree lõpetuseks ütlen, et tal oli veidi ülespoole pööratud nina, silmipimestava valged hambad ja pruunid silmad; Pean ütlema veel paar sõna silmade kohta.
Esiteks, nad ei naernud, kui ta naeris! -Kas olete kunagi märganud mõne inimese puhul sellist kummalisust?.. See on märk kas kurjast meelelaadist või sügavast, pidevast kurbusest. Tänu pooleldi alla lastud ripsmetele särasid need niiöelda mingi fosforestseeriva säraga. See ei olnud hingesoojuse ega mängiva kujutlusvõime peegeldus: see oli sära, nagu sileda terase sära, pimestav, kuid külm; tema lühike, kuid läbitungiv ja raske pilk jättis ebameeldiva mulje ebadiskreetsest küsimusest ja oleks võinud tunduda jultunud, kui ta poleks olnud nii ükskõikselt rahulik.