Дати портретний опис людини. Правила опису людини за методом словесного портрета

Московська область

Волоколамський район

МОУ «Спаська середня загальноосвітня школа»

Урок російської мови у 7 класі

Тема: Підготовка до твору-опису

За картиною-портретом А.М.Шилова

«Зацвів багно» на тему «Хто він?

Портрет цікавої людини».

Виконала:

Янченкова Марина

Сергіївна,

Вчитель російської мови

І літератури,

МОУ «Спаська ЗОШ»

Спас, 2011

Список використаної литературы.

  1. Твір по картині у 7-му класі: метод. посібник/Л.А.Ходякова,

Є.В.Кабанова, Л.І.Новікова, Т.І.Андреюшкова; за ред проф. Л.А.Ходякової. – М.: Астрель: АСТ: Транзиткнига, 2005. – (Бібліотека вчителя російської).

2. Енциклопедичний словник юного художника/Упорядник Н.І.

Платонова, В.Д.Сінюков. - М.: Педагогіка, 1983. - С.281 - 284.

  1. Сокольнікова Н.М. Образотворче мистецтво: Підручник для уч.

5 – 8 кл.: о 4 год. ч. 4. Короткий словник художніх термінів. -

Обнінськ: Титул, 1996.

  1. Кузін В.С., Кубишкіна Е.І. Образотворче мистецтво в началь-

ній школі. 3 – 4 кл.: Навч.: О 2 год. Ч. 2. – М.: Дрофа, 2001.

  1. Російська мова: Навч. Для 7 кл. загальнообр. учрежд./М.М.Разумовс-

кая, С.І.Львова, В.І.Капінос; За ред. М.М.Разумовської, П.А.

Леканта. - М.: Дрофа, 2002.

Тема урока : Підготовка до написання по картині-портрету

А.М.Шилова «Зацвів багно» на тему «Хто він? Портрет

Цікаву людину».

Цілі уроку : 1. підготувати учнів до твору-опису зовнішньо-

Ті людину, зображену на картині;

2. формувати вміння самостійно будувати текст-опис-

Саніє картини-портрета (твір) на основі робітника

Матеріалу та мистецтвознавчого тексту;

3. збагатити мову учнів образно-виразними середовищ-

Ствами російської мови, що допомагають більш яскраво опи-

Сати портрет; активізувати «портретну» лексику в

Висловлюванні, навчити доречно вживати їх у промови.

Тип уроку : урок розвитку мови.

Методи : бесіда, пояснення та розповідь вчителя з елементами бесіди,

Словесне малювання, спостереження, аналіз тексту, пошуковий.

Форми роботи : фронтальна, індивідуальна

ТСО: мультимедіа.

Оформлення уроку: комп'ютерна презентація «Портрет. Опис

Зовнішності цікавої людини»; епіграф, слова-

Рі, репродукції портретів.

Словникова робота: портрет, автопортрет, портретист, образ, характер,

Фас, анфас, профіль, індивідуальність, експресія,

Миттєвість, опис, поза, контраст, символ.

Хід уроку:

  1. Вітання. Оргмомент.
  2. Повідомлення теми та постановка мети.

Епіграф:

У людині все має

Бути чудово: і обличчя,

І одяг, і душа, і думки.

А.П.Чехов.

1. Вступна розмова.

Запитання та завдання:

Прочитайте тему уроку (читає учень). Послухайте епіг-

Раф (читає учитель).

Скажіть, про яку людину говорить письменник? (про гарне,

Доброму, незвичайному). Поясніть, що означає цікавий че-

Спритник?

Зверніть увагу на нашу картину галереї. Як називає-

Чи йдуть ці картини? (Портрети).

Що таке портрет? (якщо не можуть відповісти, то організує-

Ся пошук значення в «Тлумачному словнику російської мови»

С.І.Ожегова, в «Короткому словнику художніх термінів

Нов» Н.М.Сокольніковой).

2. Слово вчителя:

Отже, сьогодні ми готуватимемося до написання твору.

Описи по картині-портрету (мета). На уроці ми зберемо

Робочі матеріали, складемо план, сам твір напише-

Ті вдома. Запишіть у зошитах число та тему.

ІІІ. Актуалізація знань про жанр портрета. Словникова робота.

  1. Слово вчителя:

Перш ніж розпочати роботу з картини, ми звернемося до спеціальних слів, які ви можете використати у творі.

  1. Словникова робота(Слови наведені на початку розробки уроку) проводиться у формі фронтального опитування (слова показані на екрані мультимедіа). Учні за бажанням пояснюють значення відомих їм слів. Значення незнайомих слів знаходять у словниках.

IV. Спостереження над картиною та її аналіз (у формі розмови).

  1. Слово вчителя:

Тепер ми переходимо до основного етапу нашої роботи. Ми звернемося до незвичайної картини. Це картина Олександра Шилова «Зацвіла багно».

Розгляньте картину. Хто на ній зображений? (літня жінка).

  1. Розповідь про художника з демонстрацією його автопортрета,

картин (повідомлення учня).

У центрі Москви, на вулиці Знам'янка, в одному із старовинних особняків розташована картинна галерея народного художника СРСР Олександра Шилова. Він став відомим у 70-ті роки 20 століття як учасник великих виставок у стінах Московського манежу. Талант молодого художника-портретиста був помічений та зустрів підтримку глядачів.

Олександр Максович Шилов народився Москві 1943 року. Навчався в ізостудії Будинку піонерів Тимірязівського району Москви. Закінчив Московський державний художній інститут імені В.І.Сурікова за класом живопису. З кінця 70-х у Шилова був ряд персональних виставок у Москві, Ленінграді, Томську, Парижі, Лісабоні. Найкращі полотна художника – це не просто плід високої техніки та образотворчості, а світ людської душі та думки, виражених в образах реальних людей. У його картинах - вся правда про наших сучасників і наш світ. Однією з таких картин є полотно «Зацвіла багно», яке було написане в 1980 році.

  1. Розмова за картиною.

Запитання:

  1. Розгляньте картину і скажіть, який настрій у вас створюється при погляді на неї?
  2. Чи подобається вам цей портрет?
  3. Які кольори художник протиставляє у картині-портреті?
  4. Чому картина названа «Зацвіла багно»?
  5. Кого нагадує вам зображена жінка?
  6. Як ви вважаєте, кого зобразив Шилов? (Можливо свою бабусю, вчительку).

Слово вчителя:

Так, у Шилова є картина «Моя бабуся» (показується),

І вона схожа на літню жінку з картини «Зацвів ба-

Гульник», але на цій картині зображена не родичка

Художника.

Запитання:

  1. Як ви вважаєте, хто за професією ця жінка? (Акторка, працівник музею, вчитель).

Слово вчителя:

Ця жінка – вчителька початкових класів Галина

Миколаївна Лачинова, яка все життя віддала коханій

Роботу у школі.

Запитання:

  1. Але чому ж картина, де зображено літню жінку-вчительку, називається «Зацвів багно»? (Вона уважно, здивовано дивиться на гілочки багна, які тільки-но дали перші квіти).
  2. Яку пору року зобразив митець? (рання весна).
  3. Але ж напровесні розпускаються й інші рослини, чому ж саме багно стоїть на підвіконні в глеку? (Незвичайні вигляд і назва, воно мало всім знайоме, ми бачимо не перші зелені листочки, а рожеві квіти).
  4. Зверніть увагу на порядок слів у назві. Чому він такий? (Зворотний, першому місці присудок «зацвів» - головне за змістом слово, нам важливо побачити початок життя рослини).

Слово вчителя:

Художник вкладає у назву картини великий

Сенс. Воно є символічним. Початок нового життя – це

Весна, коли відбувається оновлення в природі та в житті

Людину. А рослина багно – символ початку весни.

Подивіться, самі гілочки займають дуже мало місця на

Полотні. Основний простір приділено зображенню

Жінки.

Запитання:

  1. Навіщо на картині разом із символом початку весни показано стару жінку? (Це два символи – зустріч молодості та старості, головна думка – показати захід сонця та початок життя).
  2. Давайте розглянемо, як побудовано картину? Звернімо увагу на передній та задній план полотна. (На передньому плані ми бачимо жінку похилого віку і гілочки зацвітаючого багна, поставлені нею кілька днів тому в глечик з водою. На задньому плані ми бачимо, який вид відкривається з вікна квартири жінки: протилежний будинок блідо-жовтого кольору. Крім цього, у квартирі на На стіні висять фотографії, на яких, можливо, зображені рідні героїні картини або її учні (картину можна розділити як би на дві частини. Де літня жінка – темні фарби, а де рослина – світлі тони).

Слово вчителя:

Правильно. Така незвичайна побудова картини є контрастом між світлом і тінню, старістю і молодістю, минулим і майбутнім. Завдяки такому прихильності ми особливу увагу приділяємо зовнішності жінки.

Що ви відчуваєте і про що думаєте, дивлячись на портрет? (Що ця людина дорога автору, це добра, розумна, щира людина).

  1. Збирання та систематизація робочого матеріалу.

Слово вчителя:

Тепер ми підберемо слова та словосполучення для опису зовнішності героїні картини.

(На екрані з'являється таблиця з двох колонок, перша колонка заповнена словами: поза, обличчя, очі, погляд, ніс, губи, волосся, характер, одяг, соціальний стан. Хлопці креслять таблицю в зошит, разом заповнюємо другу колонку).

Висновок:

Слово вчителя:

На перший погляд, перед нами звичайна жінка похилого віку, образ якої виражений неяскравими фарбами. Але уважно розглянувши картину, ми відчули багатий внутрішній світ, душевність, яка походить від виразного обличчя, дивовижних очей героїні, що вивчає погляд.

Запитання:

  1. Чи подобається вам образ цієї жінки? Чи можна назвати цей портрет портретом цікавої людини?
  1. Робота з мистецтвознавчим текстом.
  1. Слово вчителя:

Картина Шилова «Зацвіла багно» привертає увагу людей, які вивчають твори мистецтва – мистецтвознавців. Тепер ви самостійно познайомитеся з текстом мистецтвознавця Т.А.Кутузовой і скажете, що про картині дізналися, що думає автор про картині, яка основна думка цього тексту. (Питання та значення слів «інтелігенція», «багно» і поєднання «гідне життя» на екрані мультимедіа).

  1. Самостійне читання тексту (кожний роздрук), відповіді на запитання.
  1. Підсумок уроку.

1. Запитання:

  1. Чи можемо ми дізнатися по портреті цікава перед нами людина чи ні?
  2. Яку людину можна назвати цікавою?

2 . Заключне слово вчителя:

Завершити наш урок я хочу словами мистецтвознавця

Т.А.Кутузовой: «Ідуть із життя покоління, залиша-

ється пам'ять, залишаються портрети, які не тільки

Нам, але і тим, хто прийде за нами, розкажуть осо-

Бумо мовою мистецтва про людей, про життя, про історію

Рії Росії».

  1. Виставлення оцінок роботу на уроці, їх обгрунтування; домашнє завдання.

Написати твір за картиною-портретом А.М.Шилова «Зацвів багно», використовуючи робочі матеріали, мистецтвознавчий текст, самостійно скласти план, звертатися під час перевірки до орфографічного словника.

Опис зовнішності людини- це опис особи людини, її фігури, жестів, манери, характерної пози, одягу. Головне завдання такого опису – знайти характерні особливості, головне у зовнішності людини та зуміти передати їх словами. Вони можуть бути пов'язані з особливістю манер, ходи, його занять та професії, особливостями характеру.

Джерелом творів-описів зовнішності може бути все, що завгодно. Як і інших описів, це може бути життєвий досвід, коли словесний портрет відтворюється з пам'яті (наприклад, " Зовнішність людини, якого бачив одного разу… " ). Або уяву ("Мій портрет за 10 років").

Зразковий план твору:

1. Вступ.
2. Загальне враження (фігура, зростання).
3. Риси обличчя (овал особи, брови, очі, ніс, лоб, губи, підборіддя, щоки). Волосся (колір, довжина та форма зачіски). Вуха.
4. Одяг.
5. Манери поведінки (хода, манера говорити, поза…).
6. Висновок.

Можливі визначення:

Очі - зелені, сірі, карі, сині, чорні, блакитні, небесні, сірувато-блакитні, променисті, темні, виразні, задумливі, світлі, великі, маленькі, хитрі, бігаючі, вузькі, косі, розкосі, злі, добрі, зі смішкою, дикі , привітні, недовірливі, підступні.

Брові - красиві, прямі, густі, тонкі, соболині, широкі, кудлаті, врозліт, зрощені, несиметричні...

Лоб - високий, низький, відкритий, прямий, сократівський, широкий, зморшкуватий, похилий, плоский.

Погляд - розгублений, уважний, виразний, розумний, цікавий, іронічний, кокетливий, люблячий, збентежений, байдужий, заздрісний, здивований, веселий недовірливий, відкритий, сумний, захоплений, хитрий, довірливий…

Ніс - прямий, з горбинкою, кирпатий, широкий, вузький, кирпатий, довгий, короткий, некрасивий, красивий, маленький, картоплею, качечкою.

Волосся - короткі, довгі, каштанові, світлі, русяві, солом'яні, сиві, з сивиною, густі, пишні, кучеряві, блискучі, прямі, хвилясті, що стирчать як клоччя, заплетені в коси, прибрані в хвіст, зачесані назад, скуйовджені, покладені.

Фігура - хороша, струнка, висока, велика, повна, худорлява, присадкувата, чоловіча, жіноча...

Хода - швидка, некваплива, легка, безшумна, важка, зібрана, перевалку, дивна, підстрибуюча, смішна...

Поза - велична, напружена, витончена, красива, мальовнича, дивна, невимушена, зручна, незручна.

Приклад опису зовнішності запозичимо у М.Ю. Лермонтова (з роману «Герой нашого часу»):

«Він був середнього зросту; стрункий, тонкий стан його і широкі плечі доводили міцне додавання, здатне переносити всі труднощі кочового життя й зміни кліматів, не переможене ні розпустою московського життя, ні бурею душевними; пильний оксамитовий сюртучок його, застебнутий лише на два нижні гудзики, дозволяв розглянути сліпучо чисту білизну, що викривала звички порядної людини; його забруднені рукавички здавались навмисне пошитими по його маленькій аристократичній руці, і коли він зняв одну рукавичку, то я був здивований худорлявістю його блідих пальців. Його хода була недбала і лінива, але я помітив, що він не розмахував руками, - вірна ознака певної скритності характеру. Втім, це мої власні зауваження, які ґрунтуються на моїх спостереженнях, і я зовсім не хочу вас змусити вірити в них сліпо.

Коли він опустився на лаву, то прямий табір його зігнувся, ніби в його спині не було жодної кісточки; становище всього його тіла зобразило якусь нервичну слабкість: він сидів, як сидить бальзакова тридцятирічна кокетка на своїх пухових кріслах після втомливого балу. З першого погляду на його обличчя я б не дав йому більше двадцяти трьох років, хоча після я готовий був дати йому тридцять. У його усмішці було щось дитяче. Його шкіра мала якусь жіночу ніжність; біляве волосся, кучеряве від природи, так мальовничо описувало його бліде, благородне чоло, на якому, тільки по довгому спостереженні, можна було помітити сліди зморшок, що перетинали одна одну і, ймовірно, позначалися набагато виразніше в хвилини гніву чи душевного занепокоєння. Незважаючи на світлий колір його волосся, вуса його та брови були чорні – ознака породи в людині, так як чорна грива та чорний хвіст у білого коня. Щоб закінчити портрет, я скажу, що в нього був трохи кирпатий ніс, зуби сліпучої білизни і карі очі; Про очі я повинен сказати ще кілька слів.

По-перше, вони не сміялися, коли він сміявся! - Вам не траплялося помічати такої дивності у деяких людей?.. Це ознака - або злої вдачі, або глибокого постійного смутку. Через напівопущені вії вони сяяли якимось фосфоричним блиском, якщо можна так висловитися. То не було відображення жару душевної або граючої уяви: то був блиск, подібний до блиску гладкої сталі, сліпучий, але холодний; погляд його - нетривалий, але проникливий і важкий, залишав собою неприємне враження нескромного питання і міг здаватися зухвалим, якби був настільки байдуже спокійний».

ПОРТРЕТ ЛЮДИНИ

Як він (вона) виглядає?

Добре, погано, стомленим, хворим, не дуже здоровим, відпочившим.


Який він (яка вона)? Він вона…

молодий, молодий, середнього віку, літній, старий (старий, стара);

низький (а), невисокий (а), високий (а), маленького/середнього/високого зростання;

худий, дуже худий (шкіра і кістки), худий, худорлявий, нормального (середнього) статури, повний, товстий, жирний;

стрункий, спортивної статури, міцний, щільний, сутулий;

гарний, симпатичний.


У нього (у неї) … фігура (статура) хороша (її), гарна (ої), прекрасна (ої), погана (ої); струнка (а), спортивна (о), міцна (о), щільна (о), статна (о);
обличчя

(за формою) (за виразом) (за кольором)…колір обличчя …риси обличчя

кругле миле засмагле прекрасний правильні

овальне добре смагляве нездоровий тонкі

вузьке привітне бліде дрібні

виличне виразне рум'яне великі

кругле відкрите грубі

високий низький … лоб


очі

(за розміром) (за кольором) (за формою) (за виразом)

великі блакитні круглі добрі

маленькі зелені довгасті розумні

вузькі сині опуклі ясні

карі глибоко посаджені виразні

сірі допитливі

чорні задумливі

темні серйозні

сміються

довірливі

вії

(за довжиною) (за кольором)

довгі світлі

короткі темні
брови

(за кольором) (за формою)

темні прямі

світлі дугоподібні

ніс

(за розміром) (за формою)

великий прямий кривий широкий

великий кирпатий грецький орлиний

маленький з горбинкою гострий ніс «картоплею»


губи

(за розміром) (за кольором)

тонкі яскраві бліді

повні рожеві безбарвні


червоні
вольовий, широкий, вузький, подвійний … підборіддя

волосся

(за якістю) (за довжиною) (за кольором)

хвилясті довгі світлі (він блондинка, вона блондинка)

кучеряві середньої довжини темні (він брюнет, вона брюнетка)

кучеряві короткі русяві (темно-русяві, світло-русяві)

прямі каштанові (темно-…, світло-…)

пишні (він шатен, вона шатенка)

гладкі руді

густі сиві

рідкісні попелясті

(У нього немає волосся, він лисий)


Зачіска. У нього ... У неї ... Він (вона) носить ... + В. п.

стрижка, хвіст, чубчик, коса, розпущене волосся, (прямий, косий) проділ ...


Прочитайте мікротексти, виділіть слова та вирази, що описують зовнішність людини. Перекажіть їх.

1. У мене є друг Антон. Антон дуже цікавий хлопець. У нього коротке чорне волосся та сині очі. У Антона тонкі брови та прямий ніс. Одягається він завжди зі смаком. На роботі він ходить у темних костюмах та білих сорочках. Зазвичай він носить краватки. Вдома він завжди одягається дуже просто. Ось він зараз у джинсах та футболці. Мій друг займається спортом. І всі кажуть, що він кров із молоком. На нього завжди приємно дивитись. Рум'янець на всю щоку. Але в. Що з ним сталося? Чому він так змінився? У нього з'явилися синці під очима. Він схуд і зблід. Може, він хворий? А може, закоханий?

2. Моя подруга дуже симпатична дівчина. Вона середнього зросту. Вона не худа та не повна. У неї великі карі очі та прямий маленький ніс. Вона дуже струнка. У неї тонкі чорні брови і світле хвилясте волосся. Дівчина з карими очима та світлим волоссям - це дуже красиво, правда? Моя подруга завжди одягається із великим смаком. Ось і сьогодні глянь! Вона в короткій зеленій сукні. Сукня дуже йде їй. Вона любить прикраси. Іноді вона носить намисто та сережки. А сьогодні вона одягла гарний браслет.
Граматика

Замініть конструкцію У КОГО? ЩО? конструкцією ХТО? З ЧИМ?

Зразок: У дівчини високий красивий лоб  Дівчина з високим красивим чолом.


  1. У молодої людини борода та вуса.

  2. У дівчинки карі очі.

зараз, сьогодні, завтра, вчора…

бути в чому?

прийти, піти у чому?


завжди, зазвичай, іноді, рідко...

носити що?

ходити у чому?


одягатися як?

бути одягненим як?


  1. Ця дівчина завжди одягається зі смаком.

  2. Зазвичай вона ходить у темних костюмах.

  3. Вона носить красиві блузки.

  4. Зазвичай вона ходить у туфлях на високих підборах.

  5. Сьогодні вона в красивій блакитній сукні.

  6. А в чому це пройшла сьогодні Віка? Які гарні штани.

  7. Вона пішла сьогодні до університету в зимовій куртці та темному светрі.

  8. Вона вчора була в театрі в красивій довгій сукні та браслеті.


1) окуляри

Вона сьогодні в окулярах?

Ні, без окулярів.

2) вуса

Він із вусами

У мене є знайомий хлопець. Йому ніколи не холодно. Навіть узимку він ходить без пальта та шапки. Ось і сьогодні, коли на вулиці -25℃, він без пальта. Але в нього хороше густе волосся. Він з бородою та вусами. Може, тому йому ніколи не холодно?

3) він виглядає старше за свої роки.

Цій співачці вже за 50. Але виглядає вона молодша за свій вік. На вигляд їй можна дати лише 40 років / років 40, не більше.

4) він схожий на мого дядька.

Конструкцію «хто схожий на кого/що» можна замінити на конструкцію «хто нагадує кого/що».

1) Моя сестра дуже схожий ана маму. Усі кажуть, що вона вилита мама.

2) Сестри пожеж іодин на одного, як дві краплі води.

Запам'ятайте: носити окуляри, в окулярах, без окулярів,за описом, схожий на когось.