Носів фантазери головна ідея оповідання. Носів Н

, Корекційна педагогіка

Клас: 2

Презентація до уроку











Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета уроку:познайомитись із твором дитячого письменника М.М. Носова "Фантазери"

Завдання:продовжувати роботу над розвитком швидкого, виразного читання, вмінням знаходити необхідну відповідь з тексту, удосконалювати навичку вибіркового читання, читання по ролях, провести роботу зі збагачення словникового запасу учнів, розвивати мовлення, мислення.

Обладнання:презентаційне обладнання, малюнки дітей до оповідань Н.Носова, розповідь Н.Носова “Фантазери”, картки.

Формування ууд:

Вміти передавати зміст та визначати основну думку твору, описувати особливості поведінки та характеру героїв. Виховувати інтерес до літературних творів.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Повідомлення теми уроку.

Слайд 1. "Мішкіна каша", "Пригоди Незнайки та його друзів", "Автомобіль"

Прочитайте записи на слайді. Що у них спільного? (Це веселі, кумедні твори Н.Носова).

Слайд 2Прочитайте лише червоні літери і ви дізнаєтесь про тему сьогоднішнього уроку.

РА ОН ЬТ МА БЗ ЛЕ ЕР ВИ

3. Слово вчителя. Микола Миколайович Носов народився 1908 року в місті Києві. У шкільні роки він захоплювався музикою, театром, шахами, електротехнікою, фотографією. Чарівники, як відомо, бувають різні: добрі та злі. Н.М. Носов був добрим чарівником, оскільки володів таємничим “золотим ключиком” серцям маленьких громадян. Та ще й веселим чарівником. Він був фантазером. Він написав багато оповідань і повістей, таких, як: "Вигадники", "Мішкіна каша", "Фантазери", "Весела сімейка", "Пригоди Незнайки та його друзів" та ін.

Н.М. Носов не відразу став письменником. Раніше він був кінорежисером, створював мультфільми та кінофільми і за це був нагороджений орденом Червоної Зірки.

Потім М.М. Носов прийшов у літературу і 40 років писав книжки для дітей.

Вчитель звертає увагу дітей на виставку книжок (виставка книжок)

Покажіть ті книги, які ви читали чи читали. Чи дізнаєтесь ви цю книгу? (“Фантазери ”.) У ній є дуже цікава розповідь “фантазери”.

Відгадайте кросворд.

У якому оповіданні герої вчили абетку Морзе? Навіщо? Телефон

Що найпростіше зварити, на думку Ведмедика? Каша

Хто налякав хлопчиків у оповіданні “Живий капелюх”? Кошеня

Чим жбурляв Володя в капелюх? Картопля

Як звали хлопчика в оповіданні “Заплатка”? Бобка

Найвідоміший мешканець Квіткового міста? Незнайка

У якому місті народився Носов? Київ

Як звали коротун музиканта?) Гусля

5. Аналіз твору "Фантазери".

Яке слово вийшло за вертикаллю? ( Фантазія)

А що означає слово “ФАНТАЗІЯ”? (Робота зі словником

МРІЯ”,щось надумане, неправдоподібне, брехня, вигадка, чаклунство)

Хто такі фантазери? (це вигадники, вигадники, мрійники,)

Уточніть значення цього слова, підберіть близькі за змістом слова. (вигадка, затія).

Як називають людину, яка любить фантазувати? (Фантазер)

Слайд 5. На дошці запис: фантазувати – фантазер

Сьогодні ми поміркуємо над оповіданням Носова "Фантазери".

Хто так названий у оповіданні? (Мішутка та Стасик.)

Що робили хлопці? Прочитайте.

Прочитайте, що вигадував Мишко, а що Стасик.

Хто, на вашу думку, кращий автор? Чому?

Коли ви читали твір у тексті, вам зустрілося слово “(Брешити)”. Як називають людину, яка бреше? (Бред).

Чому розповідь називається “Фантазери”, а не “Бруни”?

(Хлопчики вигадували заради власного задоволення, вони нікому не робили погано.)

Робота зі словником (діти знаходять визначення слів “ Врун”, “брехати”)? (Врун - це брехун, який говорить неправду з вигодою для себе. Фантазер - вигадник, який отримує задоволення від самого процесу твору.)

Чим відрізняється брехня від фантазера

Чи мали хлопчики задоволення від фантазій один одного?

Що сказав хлопцям Ігор?

Що відповіли хлопці та дівчата?

Яке нове слово з'явилося для позначення того, що роблять хлопчики? (Робота зі словником "Обманювати".) Що означає обманювати? Як називають людину, яка обманює? (Ошуканець.)

Ігор вважає, що хлопці брешуть, а вони вважають, що вигадують. З ким ви погоджуєтесь?

Чому Стасик та Мишко зраділи, коли Ігор вирішив вигадати історію?

Робота із книгою.

Як Ігор вигадував? (Знайдіть та прочитайте).

Чи зміг Ігор написати цікаву історію? Чому?

Прочитайте уривок про те, як Ігор вчинив із Ірою. Як хлопці поставилися до вчинку Ігоря?

Як ви ставитеся до вчинку хлопчика?

Чому хлопці не захотіли сидіти з Ігорем? А що б ви зробили?

Що сталося, коли Ігор пішов? ( Хлопці купили морозиво.)

Кого зустріли хлопці?

Який настрій мав Іра? Які слова допомогли вам це зрозуміти?

Чому плакала Іра? (Ігор наговорив на Іру, обмовив, звалив на неї провину.)

Як хлопці втішали Іру? Прочитайте.

Як ви вважаєте, у цьому епізоді Стасик бреше чи фантазує?

Навіщо він це робить ?(Щоб втішити Іру)

Давайте зробимо висновок, чим брехня відрізняється від фантазера .(фантазер нікому не завдає шкоди, вигадує на своє задоволення; а брехун – для того, щоб йому було добре)

Як ви вважаєте, чи вдалося Миші та Стасікові втішити Іру? Які слова у тексті підтверджують це ? (Засміялася Іра.)

7. Закріплення вивченого.

Робота у групах.

Учні отримують картки із завданням:

Які з пропозицій характерні для фантазерів, а які - для брехунів.

Картка:

Вигадувати заради власного задоволення.

Обманювати когось із вигодою для себе.

Складати цікаву історію.

Обманювати, щоб отримати якусь користь.

Висновок: фантазери складають заради власного задоволення або для того, щоб отримували задоволення інші люди.

8. Узагальнююча розмова.

Які герої оповідання вам сподобалися? Чи зустрічалися вам у житті хлопці, схожі на цих героїв?

Як ви вважаєте, чи зможуть Мишко і Стасик помиритися з Ігорем?

Як би ви пояснили Ігореві, чим відрізняється брехня від фантазії?

На картках закресліть слова, що позначають дії, як не чинити в житті.

Картка:

БРАТИ, ОБМАНУВАТИ, ВИДУМУВАТИ, брехати, клювати, винаходити, фантазувати

Слайд 10. ВИДУМУВАТИ, ВИНАХОДИТИ, ФАНТАЗУВАТИ.

10. Підсумок уроку.

Як ви вважаєте, чому оповідання Носова не старіють? Чому їх із задоволенням читали ваші бабусі та дідусі, ваші мами та тати та із задоволенням читаєте ви?

Прочитайте слова Сергія Михалкова на слайді.

“Всі герої Миколи Носова “як живі”, які фантазія, їхні вчинки і навіть витівки вчать читачів добру”.

11. Рефлексія.

На дерево настрою прикріпіть смайли вашого сьогоднішнього настрою. Якщо ви вважаєте, що ви

  • задоволений своєю роботою
  • незадоволений своєю роботою
  • намагався, але не все вийшло

Микола Миколайович Носов – відомий дитячий письменник. На його книгах виросло не одне покоління дітей. Розповіді автора - цікаві та захоплюючі. Твори письменника навчають добра, співчуття. Дітям подобається розповідь «Фантазери» Носова. Короткий зміст цього твору допоможе дорослим повернутись у дитинство, згадати ті часи, коли їм читали цю цікаву книгу батьки.

Два друга

Починається розповідь із того, що автор знайомить нас із двома головними героями – Мішуткою та Стасиком. До речі, у Миколи Миколайовича у багатьох оповіданнях фігурують саме двоє друзів, але частіше це Мишко та Коля. Чому другого друга звуть саме так - здогадатися неважко, тим більше що оповідання у тих творах йде від першої особи. Але в цьому оповіданні - «Фантазери» Носова, короткий зміст якого буде зараз переказано, - автор спостерігає за тим, що відбувається ніби з боку і викладає від третьої особи.

Так от, хлопчики – Мишко і Стасик – вели бесіду, сидячи на лавці. Вони щосили фантазували, вигадуючи цікаві небилиці. Як каже автор, хлопці начебто затіяли змагання, стали змагатися у тому, хто кого переверне.

Микола Носов, "Фантазери" (короткий зміст). початок

Мишко спитав Стасика, скільки тому років. Хлопчик, недовго думаючи, сказав, що йому аж 95. Але й Мишко не залишився в боргу, він відповів співрозмовнику, що йому вже виповнилося 140. Потім хлопці вирішили вразити своїм зростом, придумавши, якими великими вони були колись. Михайло сказав, що раніше він був дуже високий, як дядько Боря, потім знову став маленьким, як зараз. Стасик не поступався своєму товаришеві в гостроті розуму. Усього, звичайно, не перекажеш, ми лише передаємо короткий зміст. Фантазери Носова Н.Н - це дотепні та веселі хлопці, здатні подолати нудьгу вигадуванням цікавих байок.

Стасик парирував у відповідь, що він, навпаки, спочатку був дуже маленьким, а згодом виріс великим. Але після цього він знову перетворився на маленького, тепер чекає, коли стане більшим. У змаганні щодо зростання обидва були добрі. Треба було вразити співрозмовника чимось неординарним. Цим вигадкам присвячена вся розповідь, і, звичайно, її короткий зміст. Фантазери Носова - Ведмедик та Стасик - вирішили далі посперечатися: хто з них що зміг переплисти.

Мишко сказав, що, коли він був великим, спокійно перепливав річку, Стасик відповів, що він взагалі міг здолати море. Мишко не здався в цій словесній суперечці і розповів, що перепливав навіть океан.

Польоти на Місяць і не тільки

Веселі фантазії хлопчиків дійшли наступного етапу. Оскільки ніхто з них не виграв змагання у уявному плаванні, вони вирішили вразити один одного пересуваннями повітрям. Про це прямо зараз розповість далі короткий зміст оповідання Носова. Фантазери були невгамовними. Настала черга Стасика вбити друга, і він сказав, що раніше вмів літати. Михайло запропонував товаришу, щоб він зараз продемонстрував це. Але той знайшов, що відповісти: ні, не може, бо розучився.

Тепер черга вигадувати була за Мишком. Той розповів, що коли він купався в морі, на нього напала акула. Вона відчинила пащу і відкусила хлопчикові голову. Стас здивувався і сказав, що друг дурить. А той запевняв – ні. Більше того, за словами Мишко, він виліз на берег і пішов додому без голови, а в нього потім відросла інша.

Стасик позаздрив такому спритному письменству другові і вирішив придумати щось подібне. Він розповів про те, що коли він був в Африці, його проковтнув крокодил, а потім виплюнув.

Мишко розповів, що якось йшов і розчавив автобус, потім зізнався – той був іграшковим. Товариш у відповідь розповів, що взагалі літав на Місяць у ракеті, але це було уві сні.

Поганий вчинок Ігоря

Під час розмови двох друзів до них на лавочку підсів їхній сусід Ігор, саме про нього зараз розповість короткий зміст. Фантазери Носова - Михайло і Стас - були нехитрими хлопцями, вони творили небилиці, щоб обом стало весело. Ігор був зовсім іншим. Послухавши хлопців, він спитав, чи не соромно їм брехати. Діти сказали, що в цьому немає нічого такого, тому що вони нікого не обманюють, просто складають.

Ігор розповів, що хлопчикам від їхніх вигадок немає жодної користі, а він учора обдурив батьків та отримав за це нагороду. Хлопці здивувалися, а Ігор продовжував. Вчора йому захотілося варення, він без попиту заліз у буфет, дістав баночку і спустошив її наполовину. Вдосталь поласувавши, хлопець зрозумів: прийдуть батьки і сварять його. Тоді він зачерпнув варенням пальцем і намазав їм губи своєї молодшої сестри Іри, яка в цей час спала.

Коли батьки прийшли додому, то запитали: Хто з'їв варення? Ігор показав на сплячу сестру та сказав, що вона. Мама повірила, тому що губи дівчинки були забруднені цією насолодою. Мати покарала дочку, а синові дала ще варення.

Носов, «Фантазери» (короткий зміст). Справедливість тріумфує

Хлопчики обурювалися, назвали Ігоря брехуном, лаяли за те, що через нього постраждала безневинна людина, і прогнали обманщика. Потім хлопці попрямували додому, по дорозі побачили намет із морозивом. Кишенькових грошей діти на той час отримували від батьків небагато. Тому хлопці почали шукати дрібниці, щоб їм вистачило хоча б на одну порцію. Купивши її, вони попрямували далі.

Хлопці вирішили вдома розділити насолоду рівно навпіл і з'їсти. Коли товариші зайшли в під'їзд, зустріли ту саму Іру і побачили, що її очі заплакані. Хлопчики запитали, чому вона ревла. Дівчинка розповіла, мама її не відпускала гуляти, це було покарання за нібито з'їдене варення, а вона його не брала. Товариші сказали, що Ігор їм у всьому зізнався. Хлопці запропонували Ірі морозиво, щоб хоч якось підняти настрій дівчинці. Вони вигадали, що не хочуть його, тому що вже по 10 штук з'їли.

Позитивний фінал

Ось такий повчальний написав оповідання Н. Носов – «Фантазери». Короткий зміст підходить до завершальної стадії. Іра теж була доброю дівчинкою, запропонувала розділити морозиво рівно на 3 частини. Так вони й зробили, десерт виявився дуже смачним. А хлопці продовжували веселити себе та дівчинку. Один із них сказав, що якось ціле відро морозива з'їв, але воно було іграшковим, не більше за склянку. Ось і весь короткий зміст. Фантазери Носова, напевно, викличуть симпатію у юних і старших читачів.

Рік видання оповідання: 1945

Книги Миколи Носова мають величезний успіх вже не одне десятиліття. На оповіданнях цього славнозвісного дитячого письменника виросло не одне покоління. І не дивно, що своїм дітям молоді тати та мами читати воліють саме розповіді Носова. Це дозволило автору зайняти високе місце серед , а його книгам та оповіданням зайняти гідне місце у рейтингах нашого сайту. І одним із найулюбленіших є розповідь Миколи Носова «Фантазери».

Розповіді «Фантазери» короткий зміст

У оповіданні Носова «Фантазери» читати можна про двох хлопчиків – Мішу та Стасю. Одного разу вони, як у , сиділи на лавці і розповідали один одному небилиці про себе. Спочатку казали, що їм під сто років, потім розповідали які вони були великі, а потім і зовсім хвалилися своїми подвигами. То як акула Мішутці акула відкусила голову, а потім у нього відросла нова. Як Стасика проковтнув, а потім виплюнув крокодил. І цим розповідам не було б кінця, якби не підсів до них сусідський хлопчик Ігор.

Ігор сказав, що головні герої оповідання Носова «Фантазери» — брехуни. Але Мишко зі Стасом назвали себе вигадниками, а Ігорю запропонували щось придумати. Ігор не зміг. Тоді він сказав, що від їхніх вигадок немає сенсу. А ось він з'їв удома пів банки варення. А губи вимазав сестрі Ірі. Коли мама прийшла і побачила, що варення немає, вона покарала Іру. А Ігореві дали ще варення. Мишко зі Стасом обурилися такому обману і прогнали Ігоря.

Далі у нашому оповіданні Носова «Фантазери» короткому змісті ви дізнаєтесь, як головні герої вирішили купити морозиво. Зібравши вдвох усі гроші, вони купили одне морозиво і вирішили його поділити ножем по-чесному — навпіл. Але коли вони вже підходили додому, то побачили ту саму Іру. Вона була заплакана і поскаржилася на покарання матері. Хлопчики запропонували їй кожен свою частку морозива. Але дівчинка запропонувала їм поділити його на три частини. Так усі поласували морозивом і нікому не було прикро, а хлопці почали фантазувати далі.

Розповідь «Фантазери» на сайті Топ книг

Розповідь Носова «Фантазери» читати настільки популярно, що твір зайняла найвище місце серед . І інтерес до нього з роками не зменшується. Тому ми вважаємо, що й надалі розповідь «Фантазери» Носова ще неодноразово потрапить до рейтингів нашого сайту.

Розповідь Миколи Носова «Фантазери» скачати безкоштовно на сайті Топ книг ви можете.

Рік написання: 1938-1945 Жанр:оповідання

Головні герої:друзі Стас і Ведмедик, хлопчики, старший сусідський хлопчик Ігор, його сестра Ірішка

Оповідання Євгена Носова "Фантазери" я прочитав кілька разів, бо він дуже мені сподобався. Це історія про двох веселих і добрих хлопчиків. Стасик і Мишко дуже люблять вигадувати всякі забавні та фантастичні історії. У них така своєрідна гра: хто когось переверне. Але це не брехня, не брехня, від якої буває комусь погано. Хлопці просто розповідають один одному різні казки, тренуючи власну уяву та розвиваючи мову. (Для читацького щоденника)

У своїх фантазіях хлопчакам більше ста років, вони великі та сильні. Стасик і Мишко можуть переплисти моря і океани, одним ударом у ніс вразити злу акулу, ходити, залишившись без голови. Їхні вигадки смішні, добрі і невинні. Діти часто додають до розказаної історії справжню деталь, яка змінює всю картину. Роздавлений ногою автобус був іграшковим. Політ на Місяць відбувався вночі та уві сні. А з'їдене цебро морозива було маленьким і паперовим. Все змінюється, коли до хлопчиків на лавці підсідає Ігор сусідський хлопчик.

Ігореві не подобаються світлі казки, придумані хлопцями. Він каже, що від них немає користі. І розповідає приклад зі свого життя, що стався вчора. Коли батьки кудись пішли ввечері, Ігор заліз у буфет без попиту і з'їв варення з банки. А щоб мама його не покарала, він забруднив варенням рота молодшій сестричці і все звалив на неї. Іра незаслужено покарала. Мама посварила дівчинку і не пустила наступного дня на прогулянку. Маленькі Стас та Мишко, на відміну від Ігоря, бачать різницю між брехнею та фантазією. Їм неприємний підлий вчинок Ігоря і він сам. Вони проганяють хлопця зі своєї компанії. Хлопці купують одне морозиво на двох, бо в них не вистачає грошей. Але, не змовляючись, хочуть віддати ескімо Ірі, побачивши, як вона плаче. Адже вони знають, що Іра постраждала за чужу провину. Іринка теж добра дівчинка. Вона пропонує поділити порцію морозива на трьох.

Головна мись. Чому вчить оповідання Фантазери Носова

Розповідь "Фантазери" вчить нас бачити різницю між гидкою брехнею та доброю фантазією. Брехати не можна, особливо, якщо від цього буде комусь погано. А мріяти можна. Адже це розвиває уяву. Від мрії ще нікому не було погано. А ще цей короткий твір навчає співчуття до тих, хто безвинно постраждав.

Малюнок або малюнок Фантазери

Інші перекази та відгуки для читацького щоденника

  • Короткий зміст Толстой Хаджі Мурат

    Хаджі-Мурата – один із найсильніших чеченських воїнів імама Шаміля. Він веде боротьбу з ним за визволення своєї сім'ї з полону.

  • Короткий зміст Теффі Життя та комір

    Олечка Розова одружена з людиною честі. Вона була тихою, люблячою та скромною дружиною. Але все змінилося в одну мить, після того, як вона купила жіночий біленький накрохмалений комір з жовтою стрічкою, одягненою крізь нього

  • Короткий зміст Шиллер Вільгельм Телль

    У п'єсі описується непросте життя простого люду, що склалося, в трьох лісових кантонах, якими управляють намісники імператора. Так одного разу дружину селянина Баумгартена не знечестив комендант

  • Короткий зміст Дудинців Білий одяг

    славний герой роману Федір Іванович Дежкін. Він приїжджає до міста для того, щоб із колегою – Василем Степановичем Цвяхом, перевірити роботу співробітників кафедри. Ще їм обом наказано перевірити інформацію про незаконну та заборонену діяльність студентів

  • Ший - Доставляючи щастя: від нуля до мільярда

    Твір відноситься до ділової літератури і є навчальним посібником з успішного розвитку власного бізнесу. Книга розкриває кілька секретів

, урок-роздум, 1-4 класи

Презентація до уроку



















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі:

  • Освітні
: організувати діяльність учнів щодо формування цілісного уявлення про основну ідею твору, знайти відмінності при тлумаченні понять: неправда і фантазія, брехня та фантазер.

  • Розвиваючі: створити умови для формування виразного читання, сприяти розвитку комунікативної культури учнів
  • Виховують: сприяти вихованню моральних якостей
  • Обладнання: комп'ютер та проектор, підручник, презентація “Н.Носов “Фантазери”, картки для індивідуальної роботи та рефлексії.

    Хід уроку

    1. Організаційний момент.

    Довгоочікуваний дзвінок,
    Починається урок.

    2. Введення у тему уроку.

    Хочете дізнатися, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці? (2 слайд)

    Для цього вам потрібно скласти слово з літер:

    з я а т ф а н і (фантазія)

    Підберіть синоніми до слова фантазія.

    (неправда, вигадка, небилиця, уява)

    Зі словника Ожегова:

    Фантазія – щось надумане, неправдоподібне, нездійсненне.

    Утворіть від слова фантазія однокорінна дієслово (3 слайд)

    (Фантазувати)

    Зі словника Ожегова:

    Фантазувати – вигадувати щось неправдоподібне, нездійсненне.

    Як називають людину, яка любить фантазувати? (4 слайд)

    (фантазер, вигадник, автор)

    Зі словника Ожегова:

    Фантазери – це люди, котрі люблять фантазувати, мріяти.

    3. Постановка мети уроку.

    Припустіть, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці (слайд 5)

    Країна Уяви –
    Таку ми всі знаємо.
    І з Миколою Носовим
    Там знову побуємо.
    Неправда та фантазія.
    Як їх розпізнати?
    Для цього і будемо
    Сьогодні ми читаємо.

    На уроці літератури ми розмірковуємо над розповіддю Н.Носова “Фантазери”.

    4. Відкриття нового

    Назвіть головних героїв оповідання (слайд 6)

    (Мішутка та Стасик)

    Що можете про них сказати?

    (люблять фантазувати, наші ровесники, добрі друзі)

    5. Хто кращий автор?

    Прочитайте, що вигадував Мишко: (Слайд 7)

    Мені 140 років.
    Був великий, а став маленький.
    Можу річку переплисти, океан.
    Напала акула, відкусила голову, інша виросла.
    Розчавив автобус.

    Прочитайте, що вигадував Стасик.

    Мені 95 років.
    Був маленький, виріс, знову став маленьким, а потім знову виросту.
    Міг море переплисти.
    Раніше літати вмів, потім розучився.
    Крокодил з'їв, а потім виплюнув.
    На місяць літав.

    Хто, на вашу думку, кращий автор?

    (Мішутка цікавіше вигадує, йому навіть Стасик позаздрив.

    Стасик цікавіший – він сказав, що літав на Місяць)

    6. Давайте подумаємо

    Як друзі самі називають свої фантазії? (слайд 8)

    (брехня, брехня)

    Що ж виходить, що брехня і фантазія – це те саме?

    (Ні, фантазія нікому шкоди не завдає.

    Хлопчики вигадували для власного задоволення.)

    Чим відрізняється брехня від фантазера?

    Врун - це брехун, який говорить неправду з вигодою для себе.

    Фантазер - це вигадник, який отримує задоволення від самого процесу твору.

    Який ще герой є в оповіданні? (слайд 9)

    Як він ставився до гри хлопців? Прочитайте.

    (Ось брешуть - то! І вам не соромно?

    “Казки! – презирливо пирхнув Ігор)

    Що означає зневажливо?

    (Неповажно, з огидою)

    Зневага - почуття повної зневаги, крайньої неповаги.

    А навіщо Ігор став із хлопчиками грати?

    (Хотів довести хлопцям, що фантазувати дуже легко.)

    Чому Стасик та Мишко зраділи, що Ігор вирішив вигадати історію?

    (Їм було б цікаво почути щось новеньке.)

    Як Ігор намагався вигадувати? Прочитайте.

    Що можете сказати про історію Ігоря?

    (Це не фантазія. Це було насправді.

    Ігор вчинив нечесно.

    Від його слів постраждала сестричка.)

    (Він хоче показати, що складати Ігореві важко.)

    7. Фантазувати легко?

    Чи зміг Ігор написати цікаву історію? Чому? (слайд 10)

    (Немає фантазії)

    Як хлопці поставилися до вчинку Ігоря?

    (Вони засудили вчинок Ігоря і не захотіли сидіти з ним.)

    Як ви ставитеся до вчинку хлопчика?

    (Ігор вчинив підло.
    Він намазав губи сестричці варенням, коли вона спала.
    Ігор обдурив не лише Іру, а й маму.
    Він брехун і обманщик.)

    Як назвали Ігоря хлопчики?

    Чи часто ми використовуємо у мові таке брутальне слово?

    Кого зустріли хлопчики, коли Ігор пішов?

    Який мав настрій?

    (Сумне)

    Які слова допомогли зрозуміти?

    (Очі у неї були заплакані)

    Мишко і Стасик поспівчували Ірі. Вони запропонували їй морозиво.

    А як би ви втішили дівчинку?

    (Не хвилюйся, Іро.
    Підемо до твоєї мами, ми розповімо їй правду.
    Не плач, Іро. Це не найстрашніше у житті.)

    Як ви вважаєте, чи вдалося Мишкові та Стасікові втішити Іру?

    Які слова у тексті підтверджують це?

    (Іра засміялася.)

    8. Давайте подумаємо

    Дамо характеристику вчинкам героїв (слайд 11)

    Допоможуть вам зашифровані слова. Зберіть слово за допомогою літер алфавіту.

    3, 29, 14, 29, 19, 6, 13

    21, 14, 29, 19, 6, 13

    А -1 Б-2 У 3 Г-4 Д-5 Е-6 Е-7 Ж-8 З-9 І-10 Й-11
    К-12 Л-13 М-14 Н-15 О-16 П-17 Р-18 С-19 Т-20 У-21 Ф-22
    Х-23 Ц-24 Ч-25 Ш-26 Щ-27 Ь-28 Ы-29 Ъ-30 Е-31 Ю-32 Я-33

    3, 29, 14, 29, 19, 6, 13

    21, 14, 29, 19, 6, 13

    Точне визначення цих слів можна знайти у тлумачному словнику.

    Вигадка – це те, що створено уявою, фантазією.

    Намір – це заздалегідь обдуманий таємний намір, що зазвичай заслуговує на засудження.

    Чий вчинок можна назвати вигадкою, а чиїм наміром?

    (Видум - Мишко і Стасик,

    умисел – Ігор)

    9. Читання з ролей

    Скільки частин діалогів можна виділити в тексті? (слайд 12)

    1 діалог – Мишутки та Стасіка.

    2 діалог – розмова з Ігорем.

    3 діалог – зустріч із Ірою.

    10. Робота в парі

    Тест "Уважний читач" (слайд 13)

    2) Вставте пропущені слова:

    Мишко і Стасик сиділи... на лаві й розмовляли.

    а) у дворі

    3) Ігор намазав Ірі варенням...

    4) Скільки порцій морозива змогли купити Мишко і Стасик?

    а) діти складали смішні історії

    б) діти дурили

    в) розповідь про дітей

    6) Зберіть прислів'я: дане, добрі, життя, на, справи.

    Перевіримо роботу.

    1) Микола Миколайович Носов

    5) діти складали анекдоти

    6) Життя дане на добрі справи.

    Як ви думаєте, чому я запропонувала вам це прислів'я?

    11. Фантазувати легко?

    А вам доводилося колись фантазувати? (слайд 14)

    Діти нашого класу створили книжки – саморобки. Прочитайте ці кумедні історії.

    12. Підсумок уроку

    Яку мету ми поставили на початку уроку? (слайд 15)

    (Зрозуміти, чим відрізняється неправда від фантазії)

    Чи досягли ми цієї мети?

    Чому розповідь називається “Фантазери”, а не “Бруни” чи “Ошуканці”?

    (Головні герої фантазують без злого наміру)

    Чому вчить нас розповідь?

    (вигадка і фантазія не повинні приносити людям зло)

    Микола Носов цікаво, легко, з гумором і дуже просто розповідає нам про людські гідності та недоліки. (слайд 16)

    Читаючи оповідання Носова, ви можете навчитися варити кашу, будувати інкубатор, робити бенгальські вогні. А ще бути чесними, правдивими, допитливими, сміливими.

    13. Рефлексія

    Спробуйте оцінити власні успіхи на уроці: (Слайд 17)

    • вийшло чудово
    • не всі завдання виконав так, як хотів
    • вийшло не так, як хотілося

    14. Домашнє завдання (на вибір) (Слайд 18)

    • 1 – переказ діалогу (на вибір);
    • 2 – малюнок фантазій Мишутки або Стасика;
    • 3 – твір своєї небылицы.